Bagażnik rowerowy

Początek lata to czas, gdy zaczynamy myśleć o letnich wypadach za miasto rowerem czy samochodem, podróżach za granicę, wakacjach spędzonych w ruchu. Jeżeli nasze plany dotyczą całej rodziny, znaczy to, że przed nami stoi wyzwanie logistyczne spakowania wszystkich potrzebnych sprzętów, odzieży, zabawek, może grilla do naszego samochodu lub rowerów.

bagażnik rowerowy samochodowy z uchwytem na hak

bagażnik rowerowy samochodowy z uchwytem na hak

Chcąc podołać temu wyzwaniu, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku bagażników rowerowych, szczególnie tych samochodowych (m.in. bagażniki dachowe, bagażniki montowane na tylnej klapie, bagażniki na hak z tyłu pojazdu).

Sam bagażnik rowerowy powinno się łatwo montować, z uwzględnieniem wszelkich kwestii bezpieczeństwa transportu.


Typy i rodzaje bagażników rowerowych samochodowych

 • Bagażnik samochodowy wariant 1:
  Rower na dachu – uchwyty przypinane do belek dachowych samochodu lub box dachowy.

  Najpierw montujemy bagażnik dachowy bazowy w postaci poprzecznych belek na relingi dachowe oraz uchwyty rowerowe, jeden uchwyt dla każdego roweru. Dostępne są dwa typy: stalowe belki o przekroju prostokątnym, do nich mocuje się uchwyty, drugi typ to belki aluminiowe aerodynamiczne, do nich montuje się uchwyty na tzw. wsuwki. Jeżeli mają to być uchwyty aluminiowe, nie mogą być tanie. Dlatego ekonomicznie będzie zakupić stalowe uchwyty na rower. Koszt jednego uchwytu stalowego to ok. 300 zł. Ale ta kwota gwarantuje nam, że szczypce przytrzymujące ramę roweru będą bezpieczne dla lakieru naszego samochodu. Czas założenia belek dachowych na relingi, uchwytów i rowerów zajmie około jednej godziny. To jeden z najpopularniejszych typów bagażnika rowerowego. Rower stoi w wyprofilowanej rynnie, jego ramę podtrzymują specjalne szczypce.

  Alternatywą jest box dachowy (autobox), czyli zabudowany bagażnik dachowy dający dodatkową przestrzeń załadunkową. Wymogiem koniecznym, w przypadku chęci przewiezienia roweru, jest z reguły jego rozkręcenie – autoboxy nie pomieszczą jednośladu bez odkręcenia m.in. kół czy też kierownicy.

  Bagażnik samochodowy na dach
  Zalety Wady
  + bagażnik na dachu nie ogranicza w żaden sposób widoczności, światła i numer rejestracyjny nie są zasłonięte
  + uchwyty w żaden sposób nie powinny rysować lakieru (o ile są dobrze zamontowane i wykonane z odpowiedniego materiału)
  + uchwyt trzymający rower za sam jego widelec jest bardzo stabilną konstrukcją
  – rowery umieszczone na dachu pojazdu (czy też nawet w autoboxie) sprawiają, że niekiedy wjazd do parkingów podziemnych będzie mocno utrudniony, a czasami nawet niemożliwy
  – przy zakładaniu belek dachowych i uchwytów na rower proces ten jest czasochłonny
  – przy demontażu koła trzeba wygospodarować dla niego miejsce
 • Bagażnik samochodowy wariant 2:
  Rower z tyłu samochodu – uchwyty na rower montowane do haka holowniczego.

  To sposób dla właścicieli samochodów wysokich, na przykład terenowych, lub co tu dużo mówić, dla użytkowników autostrad. Uchwyty rowerowe na bagażnik montuje się do haka holowniczego, pod warunkiem oczywiście, że auto takie posiada. To dość popularna metoda, zapewnia w miarę szybki montaż i demontaż. Z takim pakunkiem można też wszędzie wjechać i poruszać się bezpiecznie po drogach.
 • Bagażniki samochodowe na rowery RANKING

  W poniższym zestawieniu znajduje się TOP10 aktualnie najchętniej wybieranych produktów w kategorii Bagażniki rowerowe samochodowe. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


 • Bagażnik samochodowy wariant 3:
  Rower z tyłu samochodu – platforma zakładana na hak holowniczy.

  Platformę montuje się do haka holowniczego, na niej w specjalnych rynienkach lub opcjonalnie na zamkniętej platformie posiadającej mocowania kół, przymocowuje się rowery. Sam bagażnik, w zależności od ceny zakupu, montuje się bardzo szybko w wersji droższej, lub wolniej, do 3 minut w wersji tańszej. Taka platforma gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo. A ponadto rowery wraz platformą znajdujące się za samochodem nie utrudniają jazdy, nie wytwarzają nadmiernego oporu dla powietrza. W wersjach droższych możemy regulować odchylenie platformy razem z rowerami regulując opory aerodynamiczne. Głównym minusem tego rozwiązania, oprócz oczywiście ceny, jest narażenie naszych rowerów na niesprzyjające warunki pogodowe. Rowery ulegają zabrudzeniu, czasem zabłoceniu i mimo, że tak mało czasu poświęciliśmy na montaż i demontaż naszego bagażnika rowerowego, przez skorzystaniem z nich musimy doprowadzić je do porządku.

  Bagażnik samochodowy na hak
  Zalety Wady
  + łatwy montaż oraz demontaż bagażnika
  + zmniejszone ryzyko porysowania lakieru w porównaniu do bagażnika na klapę
  + niski opór powietrza, co przekłada się na niewielki wzrost zużycia paliwa
  + wysokość, na którą musimy podnosić rower celem jego zamontowania, nie jest duża
  + uchwyt trzymający rower za sam jego widelec jest bardzo stabilną konstrukcją
  – tył auta wydłuża się, przez co trzeba uważać zwłaszcza przy parkowaniu tyłem
  – przy demontażu koła trzeba wygospodarować dla niego miejsce
 • Bagażnik samochodowy wariant 4:
  Rowery z tyłu samochodu, bagażnik rowerowy w postaci wieszaków montowanych na haku.

  To łatwy i tani sposób transportu rowerów. Jego słabością jest mała stabilność rowerów  mocowanych do haka za ramę. Rowery łatwo się montuje i demontuje, sam wieszak szybko się składa i można przewozić go w samochodzie. Wydaje się, że to rozwiązanie jest optymalne na krótkie trasy. Należy tylko pamiętać, że bagażnik rowerowy na hak zasłania tablicę rejestracyjną samochodu.

  Bagażnik samochodowy wieszak na hak
  Zalety Wady
  + konkurencyjne ceny wieszaków na hak
  + nieskomplikowany montaż rowerów na zainstalowanym wieszaku
  + wieszak jest łatwy w demontażu, niewielkie gabaryty po złożeniu ułatwiają przechowywanie
  – stabilność zamontowanych rowerów pozostawia nieco do życzenia
  – tylko lepsze modele posiadają możliwość odchylania wieszaka
  – instalacja zasłania tablicę rejestracyjną
  – przy zamontowaniu więcej niż jednego roweru mniejsza stabilność powoduje, że jednoślady z reguły obijają się o siebie
 • Bagażnik samochodowy wariant 5:
  Rowery z tyłu samochodu, bagażnik rowerowy montowany na tylnej klapie auta.

  To rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają haka holowniczego a nie chcą montować roweru na dachu samochodu choćby ze względu na jego wysokość. Taki bagażnik rowerowy montowany jest na tylną klapę samochodu, tzw. bagażniki klapowe nie są jednak uniwersalne. Należy poszukać ten właściwy, pasujący do modelu posiadanego samochodu. Rowery zamontowane na tego rodzaju bagażniku wystają nieco poza obrys samochodu, przy szybkiej jeździe ma to wpływ na komfort przemieszczania się. Przy ich zakupie trzeba wziąć pod uwagę, że podróżując z rowerami po leśnych czy wyboistych drogach całość naszego pakunku na klapie traci nieco ze swojej stabilności i może porysować samochód. Mimo że montaż samego bagażnika jest czasochłonny, nie wymaga on jednak specjalnych narzędzi. I całość nie zasłania tablicy rejestracyjnej.

  Bagażnik samochodowy na tylnej klapie
  Zalety Wady
  + nie musimy posiadać w naszym aucie haka holowniczego czy też belek dachowych
  + łatwość zamontowania rowerów
  + konstrukcja bagażnika wraz z rowerami nieznacznie podwyższa auto
  + całość konstrukcji wraz z rowerami nie zasłania tablicy rejestracyjnej
  – montaż konstrukcji nie należy do najłatwiejszych
  – słaba uniwersalność bagażników montowanych na klapie samochodu
  – wysoki współczynnik oporu powietrza podczas jazdy
  – tego typu bagażniki nie są zbyt stabilne
 • Bagażnik samochodowy wariant 6:
  Rowery zamontowane na uchwytach we wnętrzu pojazdu.

  To koncepcja dla osób, które posiadają nieco wolnej przestrzeni we wnętrzu swojego pojazdu. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad załadunkiem, nie interesują już nas kwestie dodatkowych oporów powietrza, które pojawiają się w momencie instalacji bagażnika na zewnątrz pojazdu – czy to na dachu, czy też z tyłu samochodu. Wymogiem koniecznym będzie natomiast niekiedy konieczność demontażu koła oraz siedziska lub kierownicy.

  Rowery we wnętrzu samochodu
  Zalety Wady
  + pomijamy kwestię oporów powietrza, które dodatkowo musimy uwzględnić przy montażu bagażnika dachowego albo tylnego
  + niekiedy auta posiadają wewnętrzne uchwyty ułatwiające załadunek i ustabilizowanie przewożonego roweru
  + możemy nastawić się na szybszą jazdę z powodu braku bagażnika zewnętrznego
  – przy wkładaniu roweru do wnętrza musimy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić konstrukcji roweru lub też elementów plastikowych bądź materiałowych wnętrza pojazdu
  – przy stosunkowo niewielkiej powierzchni załadunkowej konieczne jest z reguły zdemontowanie koła, siodełka czy też kierownicy

Większość tych propozycji można znaleźć w ofercie firmy Thule.

Bagażniki samochodowe Thule RANKING

W poniższym zestawieniu znajduje się TOP10 aktualnie najchętniej wybieranych produktów w kategorii Bagażniki rowerowe samochodowe marki Thule. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Bagażniki do przewożenia bagażu na rowerze

bagażnik rowerowy tylny w kolorze czarnym

bagażnik rowerowy tylny w kolorze czarnym

Jeżeli posiadacz roweru jest miłośnikiem jazdy crossowej, szosowej czy górskiej swój dobytek wozi najczęściej w plecaku. Natomiast bagażniki na rower używają przede wszystkim właściciele rowerów miejskich i turystycznych, pokonujący wiele kilometrów po w miarę równej nawierzchni. Gdy dysponujemy większą ilością bagażu dobrym rozwiązaniem są sakwy lub specjalnie przystosowane torby. Dla rowerzystów, którzy nie obawiają się żadnych warunków atmosferycznych w ofercie sklepów rowerowych znajdują się worki transportowe.

Do produkcji samych bagażników na rowery stosuje się aluminium lub stal, na przykład CrMo. Taki bagażnik mocuje się do specjalnych otworów znajdujących się w ramie roweru. Popularne są też bagażniki, które montuje się na wspornik siodełka, jednak ich udźwig nie przekracza kilkunastu kilogramów.

Bagażniki dedykowane prawdziwym wyprawom rowerowym montowane są na widelcu roweru, to tzw. bagażniki przednie typu LowRider. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały ładunek rozkłada się równomiernie, nie tworząc przeciążeń.

Bardzo popularną alternatywą do przewożenia bagażu na rowerze są różnego rodzaju kosze wykonane z wikliny lub też siatki, sprawdzające się szczególnie przy niewielkich pokonywanych codziennie dystansach.

Bagażniki rowerowe RANKING

W poniższym zestawieniu znajduje się TOP10 popularnych produktów w kategorii Bagażniki rowerowe przednie i tylne. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Inne poradniki rowerowe, rankingi oraz opinie internautów ...

11 komentarzy na temat Bagażnik rowerowy

 1. Rafał81 napisał(a):

  Właśnie wróciłem z moich pierwszych rowerowych wakacji 😀 Korzystałem z bagażnika firmy Thule, wszystko poszło sprawnie, rowery zamocowane bardzo stablinie, zero problemów. Polecam tą firmę 🙂 Jeśli chodzi o rodzaj bagażników to preferuję te na haku, wydaje mi się, że są bezpieczniejsze, a montaż jest znacznie łatwiejszy niż na dachu.

 2. sverigapotek napisał(a):

  Mi zdecydowanie najbardziej przypadają do gustu bagażniki montowane na samym przodzie roweru. Takie coś bardziej jak sakwa rowerowa, bardzo wygodna do wiezienia lornetki czy też jakiejś małej butelki z wodą. Nie za duża pojemność, bo w końcu zbyt duże gabaryty utrudniają kierowanie, gdy bagażnik jest na przodzie. Idealne, jakby miał jeszcze przegródki.

 3. korzeńPL napisał(a):

  Ja również korzystam z bagażnika firmy Thule. Osobiście posiadam wersję na dachu i wszystko funkcjonuje jak należy – solidny, godny polecenia sprzęt. Faktycznie założenie czterech rowerów na dach jest trochę problemowe i czasochłonne, ale raz na jakiś czas można się poświęcić 😉

 4. Kazik napisał(a):

  Ja też preferuję bagażnik na haku. Montaż jest 2 razy sprawniejszy niż jak na dachu. Poza tym mam wrażenie, że rowery na dachu są dosyć niestabilne. Posiadam hak firmy Peruzzo na cztery rowery, kupiony za niecałe 3 stówki. Wygląda bardzo solidnie i jest godny polecenia.

 5. Janas napisał(a):

  Dobry i przejrzysty artykuł. Osobiście posiadam bagażnik na haku firmy Thule i sprawdza się bez zarzutów. Montaż rowerów jest bardzo łatwy i nie stanowi większego problemu. Rowery są bardzo stabilne i dobrze zabezpieczone. Polecam, bo robią naprawdę solidne sprzęty.

 6. Wiktor napisał(a):

  Najbardziej uniwersalnym i najlepszym rodzajem bagażnika będzie box dachowy. Latem możemy zmieścić do niego rower lub nawet dwa, a zimą wejdzie tam kilka par nart lub snowboardów. Jedyną wadą w przypadku rowerów jest konieczność ich rozkręcenia, ale jeśli nabierzemy wprawy to trwa to kilka minut i nie stanowi większego problemu dla kogoś kto się na tym zna 🙂

 7. grosik napisał(a):

  Widzę, że zdania na temat bagażników są mocno podzielone… w moim przypadku najlepiej sprawdza się bagażnik na haku. Główne przyczyny są dwie: rowery są bardzo stabilne i montaż ich jest bardzo krótki i nie stanowi większego problemu (w przypadku bagażniku na dachu jednak trzeba się trochę nagimnastykować) . Dodatkowym atutem takiego bagażnika jest stosunkowo przystępna cena.

 8. barnim napisał(a):

  Nie mam samochodu więc mnie ten problem nie dotyczy, jednak wydaje mi się, że jest to niezwykle przydatny gadżet. Znajomy ma taki bagażnik i na każde wakacje zabiera wszystkie rowery (4 sztuki) bez żadnego kłopotu. Fajna sprawa.

 9. misiu napisał(a):

  Na szczęście nie mam tego problemu, bo nie mam samochodu;p Po prostu korzystam w pociągów, są specjalne przedziały dla rowerów. Podwieszasz rower, a ty sobie idziesz usiąść na miejsce. Bardzo wygodne i na pewno tańsze niż kupno specjalnego bagażnika.

 10. stały_czytelnik napisał(a):

  Drga redakcjo – więcej takich artykułów! Zastanawiam się nad kupnem takiego bagażnika rowerowego i Wasz tekst bardzo mi pomógł:) Same konkrety, bez zbędnego lania wody. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów, bo naprawdę sie przydają. Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej!

 11. piotr43 napisał(a):

  Ja zawsze miałem bagażnik rowerowy dachowy i tak przewoziłem rowery. Fajna sprawa, wygodny, stabilny. Teraz już nie korzystam ale każdemu, kto chce przewozić rowery polecam. Pozdrawiam wszystkich czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *