Plecak rowerowy

plecak rowerowy z bukłakiem marki Camelbak

plecak rowerowy z bukłakiem marki Camelbak

Świetnym rozwiązaniem na wiosenne, cieplejsze dni jest przejażdżka rowerowa. Dłuższy dzień, a także grzejące promienie słoneczne bardzo sprzyjają rowerowym wycieczkom oraz dojazdom do pracy. Każdego roku pojawiają się również refleksje, które dotyczą wyboru najbardziej odpowiedniego plecaka na wycieczkę rowerową.


Plecaki turystyczne

Zdecydowanie najważniejszą rzeczą, jaką należy wiedzieć przed zakupem plecaka turystycznego, jest jego pojemność. Na krótką wycieczkę spokojnie powinno wystarczyć 20-30 litrów. Na jeden pełny dzień w górach potrzebny jest plecak o pojemności 30-35 litrów, gdyż trzeba w nim zmieścić nie tylko polar, ale również kurtkę oraz picie i jedzenie. Podczas kilkudniowych wycieczek z noclegiem w schronisku świetnym rozwiązaniem będzie plecak o pojemności 40-50 litrów. Osoby, które mają w planach wędrowanie i spanie pod namiotem powinny zdecydować się na przynajmniej 60 – litrowy plecak. Część plecaków ma możliwość powiększenia litrażu przez specjalne doczepienie dodatkowych kieszeni, a także podniesienie komina w głównej komorze.

plecak turystyczny trekkingowy marki Discovery o pojemności 25l

plecak turystyczny trekkingowy marki Discovery o pojemności 25l

Należy brać także pod uwagę, że większy model danego plecaka może się różnić wyglądem od mniejszej wersji. Mniejsze plecaki do 30 litrów przeważnie posiadają miękkie systemy nośne oraz pas biodrowy, którego rozmiar jest minimalny. Plecaki te mają tylko jedną komorę główną, nie posiadają także klapy ani specjalnie rozbudowanych kieszeni bocznych.

Z kolei średnie plecaki turystyczne mające od 30 do 45 litrów są proste, lekkie, a z boku mają niewielkie kieszenie, bardzo często siateczkowe, a ich pas biodrowy jest znacznie bardziej rozbudowany oraz regulowany. Zawierają także górną klapę z możliwością regulacji jej wysokości.

Duże plecaki turystyczne od 60 litrów mają dwie komory, w których zmieścić można śpiwór oraz system praktycznych kieszeni bocznych, a także wewnętrznych kieszonek. Wyróżniają się przede wszystkim znacznie bardziej rozbudowanym pasem biodrowym i świetnie regulowanym systemem nośnym. Plecaki te wyposażone są również w stelaż pomagający we właściwym rozłożeniu ciężaru.

Warto wiedzieć również, że praktycznie każdy plecak turystyczny, który ma większą pojemność niż 30 litrów, posiada bardzo specyficzną budowę. W plecaku znajdują się komora główna, klapy z kieszeniami, system nośny, a także stelaż. Zdecydowanie najważniejszym elementem jest system nośny, do którego należy zaliczyć prócz właściwie wyprofilowanej części plecowej, również szelki, pas biodrowy, a także pas piersiowy. W dobrej jakości plecakach ze stelażem praktycznie zawsze ukryty jest system nośny.


Plecaki sportowe

plecak miejski sportowy 4F, pojemność 25l

plecak miejski sportowy 4F, pojemność 25l

Oddzielną grupę stanowią plecaki o przeznaczeniu sportowym, mają bardziej techniczną ogólną konstrukcję, a także mają zapewnić świetne przyleganie do ciała przy jednoczesnym zachowaniu najniższej wagi. Plecaki sportowe mają pozwolić użytkownikowi na maksymalne możliwości, a także dużą swobodę w trakcie jazdy na rowerze. Właśnie ta grupa plecaków dzięki świetnej stabilizacji przy ciele jest rekomendowana najbardziej wymagającym rowerzystom, którzy podejmują ryzyko, a także preferują znacznie bardziej agresywny styl jazdy.

Producenci plecaków sportowych kładą duży nacisk także na specjalne rozmieszczenie uchwytów i kieszeni, w których bardzo często można szybko znaleźć miejsce na pompkę, dętkę, kask rowerowy czy przegrodę na bukłak z wodą. Wszystko jest świetnie przemyślane biorąc pod uwagę potrzeby rowerzystów.


Plecak ultralekki

Zdecydowanie najbardziej sportową kategorią są ultralekkie plecaki. Ich minimalistyczna forma, a także rozmiary gwarantują miejsce na absolutne minimum wyposażenia. Plecak z bukłakiem stanowi część systemu nawadniającego, w takim plecaku można zmieścić również dokumenty, żel energetyczny lub ultralekką kurtkę membranową.

ultralekki plecak turystyczny CAMP-GHOST o pojemności 15l

ultralekki plecak turystyczny CAMP-GHOST o pojemności 15l

Smukła forma takich plecaków, a także ich świetne przyleganie do ciała, niska waga, powodują, że właśnie taki rodzaj plecaków na rower w zdecydowanie najmniejszym stopniu ma wpływ na użytkownika. Po ultralekkie plecaki sięgają przede wszystkim kolarze zawodowi, gdyż doskonale nadają się na treningi w upalne dni.


Jaki zatem wybrać plecak na rower?

Wybór plecaka rowerowego tylko z pozoru wydaje się być łatwym zadaniem. W praktyce wymaga nie tylko uwagi, ale również dużego zaangażowania przyszłego użytkownika. Plecaki rowerowe bardzo często są również narzędziem codziennego zastosowania.

Plecak towarzyszy użytkownikowi na każdym kroku, dlatego musi być niezwykle przemyślanym wyborem. Nie można go dostosować tylko do stylistycznego gustu, ale przede wszystkim trzeba pomyśleć o okolicznościach, w których będzie najczęściej używany. Idealnym rozwiązanie będzie przetestowanie podczas jazdy wybranego modelu lub też kilku wariantów, co znacząco ułatwi nam wybór. Gdy zostanie już znaleziony właściwy plecak, należy już tylko wsiąść na rower i czerpać ogromną radość z każdego wspólnie przejechanego kilometra.


Plecaki rowerowe RANKING

W poniższym zestawieniu znajduje się TOP10 aktualnie najchętniej wybieranych plecaków rowerowych w kategorii Sakwy, plecaki i torby rowerowe. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Rowerowe zapytania internautów:

 • plecaki rowerowe ranking

Inne poradniki rowerowe, rankingi oraz opinie internautów ...

6 komentarzy na temat Plecak rowerowy

 1. jaki plecak na rower napisał(a):

  Podobają mi się modele zarówno turystycznej jak i miejskie. Taki plecak na rower byłby dla mnie idealnym rozwiązaniem

 2. plecakmaniak napisał(a):

  Szczerze powiedziawszy to nie wiem do końca, czemu nie są rekomendowane zwykłe plecaki – już bez przesady, przecież tylko niewielki odsetek to zapaleni rowerzyści, którzy bardzo starannie dobierają sprzęt. No i standard, jak ktoś chce znaleźć powód, to zawsze coś mu będzie przeszkadzało 🙂

  • konfi napisał(a):

   Tutaj muszę się zgodzić. Na zwykłe, niedługie przejażdżki wystarczy standardowy, niezbyt duży plecak. Tak naprawdę specjalistyczny sprzęt potrzebny jest podczas pokonywania dużych dystansów. Korzystają z niego głównie prawdziwi pasjonaci. Dlaczego? Ponieważ jest wyjątkowo drogi. To podobna sytuacja, jak w branży biegowej – dobre buty kosztują kilkaset złotych, ale większość biega w takich za max 200 złotych i jakoś żyje:)

 3. miki napisał(a):

  Plecak za 500 złotych? Dziękuję bardzo. Ja mam zwykły plecak na rower. Jedyne na co zwracałem uwagę przy kupnie to żeby miał wentylacje na plecach i żeby był lekki. Tyle wystarczy żeby mieć porządny plecak rowerowy:)

 4. Henryk napisał(a):

  Dla mnie plecak na rower musi być mały i poręczny. Nie jestem fanem wielkich tobołów, nie lubię mieć dużego balastu spowodowanego samym w sobie plecakiem. Ważne by swobodnie w nim się czuć podczas jazdy.

 5. Adrian napisał(a):

  Dla mnie dobry plecak powinien charakteryzować się przede wszystkim wytrzymałością. Nie zawsze pogoda dopisuje, warto zainwestować kilka złotych więcej i kupić przedmiot z wyższej półki. Osobiście jestem fanem plecaków ze stelażem, bo pewniej mi się je nosi, oraz ważne by miał górną klapę. Ułatwia to wydostanie rzeczy, które mamy na wierzchu specjalnie przygotowane, bez zbędnego wyciągania wszystkiego i rozpinania całej kieszeni 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *