Rower elektryczny

rower elektryczny Lovelec URBAN

rower elektryczny Lovelec URBAN

Rower elektryczny jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort jazdy oraz chcą mieć możliwość, by od czasu do czasu odpocząć pozwalając silnikowi napędzać rower. Wybierają go nie tylko osoby starsze, ale także doświadczeni rowerzyści, ponieważ można na nim jeździć wyłącznie za pomocą własnych mięśni, ale dobrze jest mieć możliwość skorzystania z silnika, by dotrzeć na miejsce szybko i bez zmęczenia.


Jaki rodzaj roweru wybrać?

Możemy wyróżnić między innymi takie typy rowerów elektronicznych jak: elektryczny rower miejski, górski, damski, męski. Najistotniejsze jest dobranie odpowiedniego typu roweru. Ważne jest więc ustalenie przeznaczenia, czyli pokonywanych tras oraz ustalenie ceny, jaką przeznacza się na rower elektroniczny. Na cenę wpływają: rodzaj silnika, osprzęt, rodzaj roweru.


Dla kogo jest rower elektryczny?

Obecnie nowych fanów zyskuje elektryczny rower miejski. Chętnie wybierają je wszyscy użytkownicy, są bardzo wygodne zarówno dla młodszych, jak i starszych użytkowników. Są dostosowane do przestrzeni miejskiej i sprawnego poruszania się po niej. Dlatego właśnie warto zastanowić się nad tym, czy zamiast klasycznego roweru miejskiego, nie lepiej jest wybrać ten elektroniczny. Elektroniczne modele różnią się kilkoma istotnymi kwestiami:

 • Posiadają silnik elektryczny (moc należy dobrać do tego, gdzie będzie się jeździło). Rower elektryczny o mocy 500W będzie idealny dla użytkowników wymagających szybkiego tempa jazdy, dla miejskich dróg wystarczy moc 250W.
 • Są droższe, a modele z niższej półki charakteryzują się dużą wagą.
 • Należy pamiętać o naładowaniu silnika.
 • pozwalają na osiąganie dużych i stałych prędkości.

Jaki rodzaj roweru elektrycznego wybrać?

Najistotniejszy jest rodzaj pokonywanej trasy. Jeśli użytkownik będzie wyłącznie poruszał się nim po mieście, to najlepszy okaże się wygodny elektryczny rower miejski. Jednak na trudniejsze drogi, asfaltówki, czy na dłuższe trasy lepiej sprawdzą się crossówki lub szosówki. Z tym, że szosówka będzie lżejsza i umożliwi osiąganie większych prędkości.

Nierówne tereny, leśne ścieżki i trudne drogi – to warunki dla rowerów elektrycznych górskich albo trekkingowych. Przy czym ten pierwszy rodzaj jest droższy, aczkolwiek dostosowany do kamiennych i górskich dróg. Rower trekkingowy w takich warunkach może zawodzić czy nawet psuć się. Ważne, aby pokonywać trasy zgodnie z przeznaczeniem rowerów.


Rowery elektryczne do zadań specjalnych

Najważniejszymi kwestiami związanymi z rowerami elektrycznymi są: użyteczność, maksymalne ułatwienie jazdy, zwiększenie komfortu i dostosowanie do każdych warunków. Dlatego właśnie powstały różne rodzaje rowerów elektrycznych:

 • rower elektryczny składany – zajmuje mało miejsca. Świetny na wycieczki, by mieć go zawsze pod ręką, można z powodzeniem przewozić go w różne miejsca, przechowywać na jachcie itd.
 • rower elektryczny trójkołowy – przeznaczony dla dzieci(do nauki jazdy), jak również jako rower rehabilitacyjny (nie wymaga od użytkownika panowania nad równowagą). Idealny dla osób posiadających problemy z utrzymaniem równowagi.
 • rowery uniwersalne – tak zwane 2w1 – dostosowane do jazdy miejskiej i hobbystycznego zwiedzania terenów podmiejskich. Ten model jest zazwyczaj lżejszy niż typowo miejskie modele, ma mocniejszy silnik i pozwala na osiąganie większych prędkości. Jednak nie sprawdzi się na górskich trasach, czy nierównych i ciężkich terenach.

Podsumowanie / Zalety i wady

Mitem jest, iż rower elektryczny to urządzenie wyłącznie dla osób starszych. Ten wynalazek jest wygodniejszy dla osób w podeszłym wieku, jednak ogromną radość z korzystania z tego typu roweru mają także ludzie młodzi. Szczególnie Ci, którzy chcą profesjonalnego sprzętu wspomagającego ich na trudnych trasach.

Rower elektryczny to rozwiązanie dla osób pracujących, którzy nie chcą korzystać z tłocznej komunikacji miejskiej, a zarazem nie chcą mocno męczyć się w drodze do pracy. To także świetny sprzęt rehabilitacyjny. W zależności od rodzaju spełnia oczekiwania doświadczonych i wymagających, jak i zwykłych użytkowników.

Rowery elektryczne

rower elektryczny Romet E-GEN T20M

rower elektryczny Romet E-GEN T20M

Zalety Wady
+ dodatkowo umieszczony silnik elektryczny czyni jazdę mniej męczącą
+ w silnik elektryczny wyposażane są nie tylko odmiany miejskie, ale również i takie o przeznaczeniu specjalistycznym, jak np. typ górski
+ można z nich korzystać w dowolnym wieku, nie ma ograniczeń; szczególnie przydatne dla osób starszych i częściowo niepełnosprawnych
+ są przyjazne dla środowiska i ekologiczne, nie emitują spalin
+ szczególnie przydatne podczas dojazdu do pracy w dużych korkach, wsiadając na nasz jednoślad możemy ubrać już wyjściowy strój, a sama jazda rowerem nie jest męcząca
+ praktycznie nie emitują hałasu
+ przy wyczerpaniu baterii można spokojnie wykorzystać pedały chcąc dojechać do celu
+ są znacznie tańsze w eksploatacji niż pojazdy spalinowe – przeciętnie wydamy maksymalnie do 1 zł na 100 km (ładowanie baterii w akumulatorze)
+ zapisy prawne dopuszczają możliwość korzystania ze ścieżek rowerowych przez jednoślady elektryczne
– na zakup tego typu roweru musimy przeznaczyć dobre kilka tysięcy zł
– obniżająca się z czasem wydajność akumulatora oraz konieczność jego wymiany przy przekroczeniu limitu cyklu ładowań oraz rozładowań
– minus to duża waga roweru elektrycznego

Rowery elektryczne RANKING

W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane rowery elektryczne. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Inne poradniki rowerowe, rankingi oraz opinie internautów ...

5 komentarzy na temat Rower elektryczny

 1. elektryk napisał(a):

  Czy da się tym jakoś sensownie jeździć? Czy np. pedałowanie takim rowerkiem jest jakoś bardziej uciążliwe i wymaga większych nakładów sił? Czy można jakoś magazynować energię przy pedałowaniu, żeby naładować baterie? 🙂 Pytam, bo nie wiem kompletnie 😛

 2. adriano napisał(a):

  Ciekawa sprawa. Zastanawiam się tylko, komu właściwie to potrzebne? Jak ktoś chce zadbać o kondycję i zdrowie – wybiera rower, natomiast jeśli chcemy szybko i wygodnie się przemieszczać – wybieramy skuter, motocykl bądź samochód. Tego rodzaju wynalazki nie przemawiają do mnie, już na poziomie pomysłu, nie mówiąc o tym, że kosztują niemało. Cóż, co kto lubi… 🙂

 3. mewa napisał(a):

  Faktycznie dziwny sprzęt, muszę się zgodzić z przedmówcą. Nie lepiej już kupić skuter? Chociaż może przy dłuższych wyprawach rower elektryczny się przydaję, bo wspomaga pedałowanie. Jakiś wysiłek i tak w poruszanie musimy włożyć. Tak czy siak raczej nie kupię takiego wehikułu:)

 4. Artur napisał(a):

  Szczerze to myślałem, że nigdy nie posunę się do tego, ale muszę przyznać, że jest to mega wygodne. Przyjeżdżam do biura rowerem elektrycznym, który jest składany i nie ma problemu z miejscem, a jest to świetna alternatywa dla skutera czy też motoru 😉 Ciekawy materiał!

 5. Hanna napisał(a):

  Nie jest to tani rower, ale przekonałam się, że warto. Dla osób po pięćdziesiątce, takich jak ja jest to świetna sprawa. Korzysta się z niego bardzo wygodnie i nie żałuję pieniędzy przeznaczonych na niego, poruszam się nim swobodnie po mieście. Do tej pory nie miałam żadnych problemów, serdecznie polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *