Torba na rower

Kto z nas nie lubi wycieczek rowerowych za miasto lub po malowniczych uliczkach naszej ulubionej miejscowości? Długie, rowerowe podróże często wiążą się z koniecznością zabrania ze sobą wody, a także wielu przydatnych rzeczy, np. telefonu, kluczy czy portfela. O ile butelkę z wodą wsadzimy do zawieszki, przeznaczonej na bidon, o tyle podręcznych akcesoriów nie będziemy mieli gdzie włożyć.

Dobrym rozwiązaniem okaże się torba na rower, która świetnie sprawdzi się w przypadku przechowywania rzeczy, które musimy ze sobą zabrać na wyprawę. Jakie rodzaje toreb możemy spotkać na rynku? Jaka najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku?

czarna torba na rower pod siodło

czarna torba na rower pod siodło


Torba rowerowa na kierownicę

Jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy podczas wycieczki rowerowej lubią mieć wszystko „pod ręką”. Mocowana może być na kierownicę, dzięki czemu bardzo łatwo się do niej sięga. Torba w ten sposób umieszczona nie krępuje ruchów, co przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa kierującemu. Bardzo łatwo ją zamontować i zdemontować, a do tego nie przemieszcza się podczas jazdy. W takiej torebce rowerowej można zmieścić naprawdę sporo rzeczy, z łatwością wejdą do niej:

 • klucze,
 • telefon,
 • portfel,
 • aparat,
 • powerbank.

Sakwa rowerowa posiada z reguły wiele przegródek, dzięki czemu unieruchomimy każdy, najmniejszy przedmiot, bez obaw, że gdzieś się wewnątrz zawieruszy. Dzięki solidnemu i wytrzymałemu podłożu torba ta zapewnia komfort przewożenia, jest sztywna, przez co nie będziemy zmuszeni nadmiernie przeszukiwać jej w celu odnalezienia interesującej nas rzeczy. Na pewno przydatna podczas długich wypraw rowerowych oraz dla tych, którzy lubią sporo ze sobą przewozić.

Torba rowerowa na kierownicę
Zalety Wady
+ wystarczające rozwiązanie zarówno do sporadycznej jazdy, jak i dłuższych wypadów
+ torba jest na widoku, z łatwym dostępem do zawartości
+ ogólnie wysoka wytrzymałość komponentów i samego dna
– konieczność równomiernego rozłożenia ciężaru
– należy zwrócić szczególną uwagę na stabilność montażu, aby nie utrudniała ona kierowania
– ze względu jej umiejscowienie nie należy przesadzać z załadunkiem torby (zbyt duża jej waga znacząco utrudnia kierowanie)

Torba podsiodłowa na rower

Jest nieco mniejsza niż ta montowana na kierownicę. Możemy w niej zmieścić tylko te najbardziej potrzebne rzeczy, takie, jak: klucze czy telefon. Ten rodzaj torby na rower montujemy tuż pod siodełkiem, dzięki temu nasze ruchy nie są w żaden sposób ograniczane, a my możemy swobodnie jechać, mając wrażenie, jakbyśmy jechali bez bagażu. Warto jednak pamiętać, aby odpowiednio i solidnie ją zamontować, gdyż przez przypadek może zsunąć się, a my tego nie zauważymy.

Torby podsiodłowe, podobnie jak te montowane na kierownicę są niezwykle wytrzymałe i posiadają solidne dno. W swojej budowie przypominają nieco plecak na jedno ramię, dlatego bez obaw po skończone jeździe możemy przełożyć torebkę przez plecy. Torbę znajdziemy zwykle w trzech ogólnych rozmiarach: największą, średnią i większą. Żadna z nich jednak nie krępuje ruchów podczas jazdy i każda jest niezwykle poręczna.

Torba rowerowa pod siodło
Zalety Wady
+ wystarczające rozwiązanie zarówno do sporadycznej jazdy, jak i dłuższych wypadów
+ wygodne rozlokowanie i stabilne zapięcie ułatwiają równomierne rozłożenie ciężaru
+ wysoka wytrzymałość
– konieczność równomiernego rozłożenia ciężaru w torbie
– należy zwrócić szczególną uwagę na stabilność samego montażu, aby nie krępowała ona ruchów kierującego
– nie przesadzajmy za załadunkiem torby

Torby na ramę rowerową

Ciekawą alternatywą są sakiewki montowane na ramie roweru. Wykonane z solidnego materiału, świetnie sprawdzą się, gdy jedziemy tylko do znajomego i chcemy zabrać klucze i telefon. To, co wyróżnia tę torebkę pośród innych, to z pewnością fakt, że w bardzo łatwy sposób możemy sięgnąć do niej nawet podczas jazdy i wyciągnąć, np. telefon. Montuje się ją na ramie roweru, większość modeli posiada nawet otwór przez, który możemy pociągnąć słuchawki i słuchać muzyki z telefonu. Większość tego typu sakiewek jest wodoszczelna, dlatego bez problemu możemy jechać nawet w deszczu. Zalety torby na ramę roweru:

 • poręczna – zmieści wszystkie potrzebne rzeczy,
 • odporna na deszcz lub ulewy,
 • bardzo łatwy dostęp – możemy sięgać nawet podczas jazdy,
 • posiada otwór na słuchawki, dzięki czemu możemy słuchać muzyki.
Torba na ramę rowerową
Zalety Wady
+ wystarczające rozwiązanie do sporadycznej jazdy
+ wygodne rozlokowanie i stabilne zapięcie ułatwiają dostęp do zawartości sakwy
+ wysoka wytrzymałość
– ze względu na ograniczone możliwości załadunkowe nadaje się głównie na krótkie wypady

Kosze na rower

Niezastąpione w rowerach miejskichkosze rowerowe. Możemy na nich swobodnie przewozić torebkę, plecak lub zakupy. Bardzo dobrze spiszą się także w przypadku większych, zamiejscowych wycieczek. Będziemy mogli położyć w  nich plecach lub. np. aparat. Kosze te w bardzo łatwy sposób zakłada się na rower. Posiadają one z tyłu dwa solidne haki, przy pomocy których montuje się kosz z przodu roweru lub na bagażniku. Z pewnością okażą się przydatne dla wszystkich, którzy chcą przewozić w nich rzeczy na piknik, ciężkie słoiki z dżemem lub konfiturami lub zapasy od babci czy mamy.

Kosze rowerowe
Zalety Wady
+ idealne na krótkie wypady
+ łatwość montażu i demontażu w większości modeli
+ solidność montażu w przypadku koszy z adapterem
– ograniczone możliwości załadunkowe
– konieczność dopasowania przedniego kosza do konkretnego roweru
– stabilność mocowania pozostawia sporo do życzenia (dotyczy to przede wszystkim koszy rowerowych montowanych z przodu)
– w przypadku koszy montowanych na hak istnieje ryzyko porysowania kierownicy
– metalowe kosze umieszczone z przodu wymagają nieco więcej czasu przy montażu i demontażu

Plecak na rower

Dla wszystkich, którzy potrafią jeździć z obciążeniem, idealny okaże się plecak rowerowy. Zmieścimy w nim dosyć sporo rzeczy zarówno tych mniejszych, np. telefon, książkę, klucze, jak i większych, np. zapasową dętkę czy dużą wodę. Plecaki możemy z powodzeniem zamontować także z tyłu na bagażniku roweru. Musimy jednak pamiętać, aby odpowiednio go zabezpieczyć, gdyż może się zsunąć przypadkowo podczas jazdy.

Plecaki rowerowe
Zalety Wady
+ idealne na krótkie i długie wypady
+ duże możliwości załadunkowe
+ plecak umieszczony na plecach nie ogranicza pola widzenia
+ precyzyjnie rozłożenie środka ciężkości wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy
– brak kontaktu wzrokowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy plecak umieścimy na kierownicy)
– konieczne jest jego solidne umocowanie, jeżeli plecak ma być umieszczony na kierownicy czy też bagażniku

Torby rowerowe i większe sakwy są idealnym rozwiązaniem na długie wycieczki za miasto. Świetnie pomieszczą wszystkie potrzebne rzeczy i nie tylko. A to jaka okaże się dla nas najlepsza, zależy w dużej mierze od naszego komfortu jazdy i ilości rzeczy, które chcemy przewozić. Jeżeli mamy dużo akcesoriów ze sobą, lepiej wybrać torby montowane na kierownicę lub kosze rowerowe (pamiętając jednocześnie o ograniczeniach wagowych załadunku), a jeśli niewiele, to na pewno sprawdzą się sakiewki montowane pod siodełkiem czy na ramę roweru. Zawsze też możemy postawić o prostu na plecak. Pamiętajmy, że komfort jazdy podnosi swobodne i bezpieczne przewożenie podręcznych rzeczy.


Torby na rower RANKING

W poniższym zestawieniu znajduje się TOP10 aktualnie najchętniej wybieranych torb rowerowych w kategorii Sakwy, plecaki i torby rowerowe. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Rowerowe zapytania internautów:

 • jaka torebke do roweru

Inne poradniki rowerowe, rankingi oraz opinie internautów ...

6 komentarzy na temat Torba na rower

 1. ilovekross napisał(a):

  Wybór różnorodny, z mojej strony mogę dopisać, że na dłuższe trasy absolutnie nie nadaje się zwykły plecak. Jest po prostu niewygodny, kiepska stabilność, co przy dużej wadze pakunków może być kłopotliwe i uciążliwe. Jeżeli nie jesteśmy miłośnikami ekstremalnych wypadów po kilkaset lub kilka tysięcy km, to powinna nam wystarczyć w zupełności torba czy też sakwa na kierownicę, zawsze możemy dzięki temu kontrolować chociażby stabilność.

 2. biker22 napisał(a):

  Zgadzam się z tym, że plecak jest bez sensu w przypadku dłuższych wypraw. Nie dość, że obciążamy plecy to jeszcze się możemy spocić przez to… nic przyjemnego. Za to taka torba to genialne rozwiazanie, sam taką kupiłem w zeszłym roku i przyznam, że był to strzał w dziesiątkę. Zamontowałem sobie torbę na bagażniku i w ogóle nie czuję żeby ona tam była, ani trochę nie przeszkadza w jeździe 😉

 3. Sabina napisał(a):

  Ja Was zaskoczę i powiem Wam, że dzięki takiej torbie mogę podróżować rowerem razem ze swoim psem! 🙂 Wydaję się to nieco absurdalne, ale naprawdę torba jest na tyle duża i bezpieczna, że jest to lepsze rozwiązanie niż koszyk. Co prawda teraz zbliża się zima i raczej będę musiała odpuścić takie przejażdżki, ale wiem że mój pupil czeka na to i bardzo mu się to podoba 🙂

 4. Rafał napisał(a):

  Szukam jakiejś torby, a właściwie sakiewki na rower szosowy. Ktoś coś poleci? Zależy mi, żeby była stosunkowo mała, bo nie chcę, żeby szosówka była niepotrzebnie obciążona. Poza dokumentami, telefonem i jakimś batonem nic innego zazwyczaj nie zabieram ze sobą (wodę mam w bidonie) . Najlepiej chyba sprawdzi się torba pod siodełkiem…

 5. juras napisał(a):

  Przede wszystkim wygoda! Takie torby to świetne rozwiązanie i wydaję mi się, że zdobywają coraz większą popularność. Sam używam podsiodełkowej oraz torby na ramę przy dłuższych wypadach i mogę je każdemu śmiało polecić.

 6. Tomek23 napisał(a):

  W moim przypadku najlepiej sprawdziła się torba z tyłu na bagażniku. Jest najbardziej pojemna, ponieważ można zakupić taką, co rozkłada się również na boki. Mieści się w niej nawet laptop i ubrania na zmianę do pracy:) Pozdrawiam wszystkich dojeżdżających do pracy na rowerze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *