Zabezpieczenie roweru

Zadziwiającym faktem jest to, że tyle mówi się o kradzieżach rowerów, a ich właściciele i tak bardzo często nie stosują blokad zabezpieczających lub często robią to po prostu nieprawidłowo. Powszechnie uważa się, że linka to jedno z najlepszych rozwiązań ochraniających rower, a im linka jest grubsza, tym rower może być lepiej chroniony. Prawda jest natomiast taka, że żadne zabezpieczenie nie daje pełnej gwarancji ochrony roweru, ponieważ złodziej, który będzie chciał go ukraść, znajdzie na to odpowiedni sposób.

Można jednak zmniejszyć ryzyko kradzieży jakimkolwiek zabezpieczeniem, ponieważ niechroniony rower obok będzie dla złodzieja atrakcyjnym łupem. Dobre zapięcie daje nam po prostu więcej czasu na ewentualną reakcję i utrudnia kradzież naszego jednośladu.

zabezpieczenie zapięcie do roweru - linka z szyfrem

zabezpieczenie zapięcie do roweru – linka z szyfrem


Jak wybrać zabezpieczenie do roweru?

Przede wszystkim należy robić to z głową. Warto pamiętać, że zabezpieczenie ma chronić rower, a nie uprzykrzać życie właścicielowi. W przypadku krótkich i częstych podróży po mieście łańcuch + linka i alarm może okazać się problematycznym rozwiązaniem. To uciążliwe zabezpieczenie roweru na takie krótkie odcinki drogi. Ich zakładanie i rozbrajanie nastręczałoby nam sporo problemów. Samo zapięcie do roweru powinno dostatecznie chronić rower, a przy tym nie sprawiać trudności w stosowaniu go.

Niektóre osoby zamykają rower w bloku, który mieści się na strzeżonym osiedlu, bądź w piwnicy, co usypia czujność. Myślimy wtedy, że rower ze względu na monitoring jest dobrze chroniony, co niestety często okazuje się błędne, gdyż złodzieje bez problemu mogą się wymknąć niezauważeni. Warto jak najbardziej zastosować zabezpieczenie roweru, ale nie należy popadać w obłęd.


Jakie wyróżnia się rodzaje zabezpieczeń do roweru?

1. Linka z tulejkami


Inna nazwa tego popularnego zapinania to „steel-o-flex”. Na stalowej lince zauważyć można specjalne, metalowe tulejki, które mają uniemożliwić przecięcie linki potencjalnemu złodziejowi. Niektórzy twierdzą, że to najlepsze zabezpieczenie roweru, jednak to złudne przekonanie. Złodzieje bez żadnego problemu potrafią poradzić sobie z takim utrudnieniem.

Linka z tulejkami
Zalety Wady
+ wystarczające rozwiązanie do sporadycznej jazdy
+ niska cena
– nietrwała
– można ją przeciąć bez większego problemu

Zapięcia linki do roweru RANKING

W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane zapięcia linki do roweru, dostępne w dziale Zabezpieczenia do roweru. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.


2. U-lock


Jest to pałąk wykonany ze stali. Stosuje się go poprzez zahaczenie roweru w wybranym miejscu i połączenie go z miejscem, do którego chcemy przyczepić rower. Materiał, czyli stal, z której wykonuje się takie U-locki jest dokładnie przetapiana i tworzona w taki sposób, aby całość była odpowiednio utwardzona i stabilna. Zamek takiego zabezpieczenia powinien być dobrze zabezpieczony przez producenta przed ewentualnym podważeniem.

Pałąk powinien posiadać średnicę przynajmniej 12 milimetrów. To pozwoli na dobrą ochronę roweru i komfortowe użytkowanie zabezpieczenia. Takie rozwiązanie jest oczywiście droższe od tradycyjnej linki. Zakupić można go za około 80-100 zł, jednak cena adekwatna jest do poziomu zabezpieczenia roweru.

U-locki to dobry wybór, można śmiało zdecydować się na zastosowanie takiego zabezpieczenia w swoim rowerze. Warto jednak zainwestować na niego większą sumę, ponieważ tańsze egzemplarze nie są tak skuteczne. Solidna konstrukcja porządnego U-locka potrafi odstraszyć nawet bardziej doświadczonego złodzieja.

Zabezpieczenie roweru typu U-lock
Zalety Wady
+ solidność
+ trwałość
+ komfortowe w użytkowaniu
+ praktyczne
– wysoka cena
– niektóre egzemplarze mogą się okazać zbyt krótkie

U-lock RANKING

W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane zabezpieczenia rowerowe typu U-lock, dostępne w dziale Zabezpieczenia do roweru. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.


3. Łańcuch


Porządnie wykonane łańcuchy bardzo różnią się od tych, które sprzedawane są za grosze na metry w sklepach. Niektóre osoby samodzielnie tworzą takie zabezpieczenie. Często jednak warto zaufać specjalistom. Niestety jest to droga forma zabezpieczenia roweru. Solidny łańcuch kosztuje zazwyczaj ponad 100 zł. Kolejną wadą jest jego waga, ponieważ często sięga nawet 4 kilogramów.

Spór na temat skuteczności łańcuchów trwa w najlepsze. Specjaliści uważają, że lepsze są zabezpieczenia typu U-lock ze względu na mniejszą wagę. Na korzyść łańcuchów przemawia fakt, że można nimi zabezpieczyć niestandardowo skonstruowane rowery o dużych gabarytach. Często osoby, które używają łańcuchów, zostawiają je w swoim miejscu pracy, aby nie wozić ich każdego dnia ze sobą.

Łańcuch do roweru
Zalety Wady
+ solidność
+ trwałość
+ różnorodny wybór
+ można zostawić je w miejscu pracy
– wysoka cena
– spora waga

Łańcuchy do roweru RANKING

W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane łańcuchy do roweru, dostępne w dziale Zabezpieczenia do roweru. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.


4. Zabezpieczenia składane


Ciekawe rozwiązanie. O wiele prostsze w użytkowaniu niż U-lock. To rozwiązanie jest też lżejsze od łańcucha. Niestety nity, które tworzą to zabezpieczenie, mogą być bardzo szybko przecięte przez złodzieja. Dodatkowo takie zabezpieczenie jest stosunkowo drogie, ponieważ kosztuje około 150 zł.

Zabezpieczenie składane do roweru
Zalety Wady
+ komfort w użytkowaniu
+ poręczne
+ kompaktowe
+ zajmuje mało miejsca
– wysoka cena
– mogą zostać stosunkowo łatwo przecięte

Zapięcia rowerowe składane RANKING

W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane zapięcia składane do roweru, dostępne w dziale Zabezpieczenia do roweru. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.


5. Blokada na tylne koło


To powszechny rodzaj ochrony rowerów miejskich. Zabezpieczenie obejmuje oponę i nie pozwala na odjechanie na rowerze. Niestety nie jest to stabilne rozwiązanie. Może być stosowane, jako dodatkowe zabezpieczenie.

Blokada na tylne koło roweru
Zalety Wady
+ wygodne
+ zdaje egzamin jako dodatkowe zabezpieczenie
+ nie rzucają się w oczy
– jako samodzielne zabezpieczenie może być niewystarczające

Zabezpieczenia rowerowe RANKING

W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane zabezpieczenia i zapięcia rowerowe, dostępne w dziale Zabezpieczenia do roweru. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.


Rowerowe zapytania internautów:

 • dobre zapiecia do rowerow e rowery

Inne poradniki rowerowe, rankingi oraz opinie internautów ...

8 komentarzy na temat Zabezpieczenie roweru

 1. herrRower napisał(a):

  Łańcuchy, u-locki, zapięcia z linkami i inne zabezpieczenia na nasz kochany jednoślad na niewiele się zdadzą, jeżeli nie będziemy przy tym myśleć … Nawet najlepsze zapięcie nie uchroni naszego roweru przed kradzieżą, zatem jedną z najlepszych metod jest unikanie potencjalnie niebezpiecznych miejsc. Ale oczywiście nie popadajmy z jednej skrajności w drugą – chyba dobrą opcją jest kupić rower, którego nikt nie będzie chciał ukraść 😛 A tak na poważnie – jednoślad blisko naszego miejsca zamieszkania, na widoku, z dobrym zapięciem skutecznie mogą odstraszyć jakiegoś amatora cudzej własności.

 2. Grzesiek napisał(a):

  Kilka lat temu zostawiłem rower na 2 minuty przed sklepem i w tym czasie mi go skradziono… od tamtego czasu zawsze korzystam z zapięcia na rower. Mam je zamocowane na stałe na ramie i nie przeszkadza ono w jeździe. Niby jest możliwość przecięcia go, ale jednak ryzyko jest niemalże zerowe. Ważne, żeby mieć jakiekolwiek zabezpieczenie, bo nigdy nic nie wiadomo.

 3. Lord napisał(a):

  Ja jeszcze nigdy nie miałem przykrych incydentów związanych z kradzieżą, ale zabezpieczenie roweru jest bardzo istotne. Kiedyś to lekceważyłem, ale stwierdziłem, że to głupota… przeciętne zapięcie rowerowe kosztuje 50zł, a rower np. 2000zł 😛 Lepiej wydać 50zł, niż stracić rower, który jest wart kilkadziesiąt razy więcej… logika 😀

 4. Barton napisał(a):

  Polecam Wam zdecydowanie U-Locka! Może i kosztuję trochę więcej niż klasyczne zapięcie na rower, ale jest to znacznie bardziej komfortowa opcja. Z zapięciami bywało czasami tak, że po jakimś czasie kluczyk się zacinał, a czasami nawet zostawał w środku i wtedy pojawiał się kłopot. Tutaj nie ma takiej możliwości 😉 Najlepiej jest wybrać jakiś lepszy model U-Locka, a nie te najtańsze.

 5. alonso napisał(a):

  Mieszkam w dużym mieście i powiem szczerze, że chociaż do tej pory nikt nigdy nie ukradł mi roweru, to nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez zapięcia zabezpieczającego. Tym bardziej, że jego koszt to kilkanaście złotych, a jednak zabezpiecza nasz – niekiedy bardzo drogi – rower. Także gorąco polecam wszystkim rowerzystom wyposażenie się w takie cudo:)

 6. kluha napisał(a):

  Niestety kiedyś ukradli mi rower, ale było to z mojej własnej głupoty bo zostawiłam go niezapiętego przed sklepem. Nie był jakiś drogi, ale chodzi o sam fakt. Moze gdybym go odpowiednio zabezpieczyła nie musiałabym wydawać pieniędzy na kolejny rower.

 7. rowerzysta napisał(a):

  Niestety w dzisiejszych czasach nie wyobrażam sobie zostawiania gdziekolwiek roweru bez zabezpieczenia. Muszę przyznać, że byłoby to wyjątkowo ryzykowne i nierozważne. Sam używam nawet dwóch zapięć ale to z powodu tego, że już raz skradziono mi rower:/ Także, naprawdę zapinajcie rowery, żeby mieć spokojną głowę.

 8. beata napisał(a):

  Zabezpieczenie do roweru jest mi niezbędne, ale nie do roweru tylko do… wózka dziecięcego 🙂 Mieszkam na trzecim piętrze i ciężko by mi było znosić gondole z dzieckiem, więc wózek przypinam na dole w klatce:) Jest to zabezpieczenie łańcuchowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *