Trasa rowerowa Szlak Stu Jezior Ranking z 17 kwietnia 2025
Krótka charakterystyka Szlaku Stu Jezior oraz najważniejsze punkty trasy rowerowej.

Szlak Stu Jezior. Źródło grafiki: http://wrower.pl/trasy/szlak-stu-jezior,t209.html.
Trasa widokowa należy do najpiękniejszych w tym rejonie. Uroku dodaje pobliskie jezioro Międzybrodzko-Sierakowskie, które zaliczane jest do ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Poznania i okolic. Wiosna, to prawdopodobnie najpiękniejsza pora roku w tym terenie.
Jeśli chcemy odetchnąć od miejskiego gwaru zwiedzając najciekawsze obszary Niżu Polskiego, z ponad setką jezior, różnorodnymi lasami i borami położonymi na urozmaiconym terenie wzgórz morenowych i głębokich dolin ze strumykami, wybierzmy się właśnie w to miejsce. Obszar ten posiada jedną niezastąpioną cechę – mianowicie jest bardzo słabo zaludniony, dlatego polecany jest przede wszystkim tym, którzy lubią ciszę i spokój oraz podziwianie piękna przyrody. Trasa ta łączy się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais – Sankt Petersburg).
Kiekrz
Ciekawe do obejrzenia miejsca na Szlaku Stu Jezior to między innymi Kierz – letniskowa dzielnica Poznania. Mieści się tam przepiękny późnobarokowy kościół świętego Michała z drugiej połowy osiemnastego wieku. Nad pobliskim jeziorem Kierskim znajdziemy liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

jezioro Kierskie w Kiekrzu
Pamiątkowo
Interesującą propozycją jest również zwiedzanie Pamiątkowa – dużego zakładu ogrodniczego z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu jeziora Pamiątkowskiego mamy kąpielisko oraz miejsce do biwakowania.

Jezioro Pamiątkowskie. Źródło grafiki: https://e-szamotuly.pl/gdzie-nad-jezioro/.
Baborówko
W Baborówku znajdziemy pensjonat jeździecki. Ciekawostką jest to, że kiedyś był tam pałac elektryczny końca dziewiętnastego wieku.
Nasza sekcja poradnikowa – Wybieramy odpowiedni rower górski MTB
Szamotuły
W Szamotułach znajdziemy dawny zamek Nałęczów Szamotulskich. Budowla ta pochodzi z drugiej połowy piętnastego wieku. Nie od razu jednak wyglądał tak, jak możemy oglądać go dzisiaj. Swój gotycki kształt uzyskał bowiem w latach 1976 – 1989.

Zamek Nałęczów Szamotulskich. Źródło grafiki: http://www.zamki.pl/?idzamku=szamotuly.
Zajączkowo
Nie możemy również ominąć Zajączkowa – półwyspu nad jeziorem Zajączkowskim. Znajdziemy tutaj późnobarokowy dwór z końca osiemnastego wieku. W latach osiemdziesiątych został on przekształcony w ośrodek wypoczynkowy poznańskiego kuratorium oświaty.
Sprawdź także – Jaki rower crossowy najlepszy?
Chrzypsko Wielkie
Jeśli lubimy zwiedzać kościoły, ciekawą propozycją będzie Chrzypsko Wielkie. Tam znajdziemy kościół św. Wojciecha z początku siedemnastego wieku z drewnianym stropem i wystrojem z przełomu siedemnastego i osiemnastego wieku. Taką samą nazwę jak wieś nosi także pobliskie jezioro, nad którym warto na chwilę się zatrzymać i delektować oczy pięknymi krajobrazami.

Jezioro Chrzypskie. Źródło grafiki: http://www.chrzypsko.pl/pl/galeria/gmina-chrzypsko-wielkie-z-lotu-ptaka.html.
Kamionna
Gotycki kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny mieści się we wsi Kamionna. Kościół ten ma ciekawy, trójkondygnacyjny, bogato dekorowany szczyt.
Mega ciekawy artykuł, właśnie tego było mi trzeba. Szukałem czegoś w rodzaju takiej trasy, bo wybieram się tam na wakacje i byłem ciekaw czy znajdzie się coś fajnego. Zapowiada się bardzo fajnie, byle pogoda dopisała 😉
Świetny artykuł. Uwielbiam te rejony i zawsze chętnie się tam wybieram. Jest bardzo klimatycznie i okolica jest po prostu przepiękna. Jeżeli ktoś jest w tamtych rejonach, to zdecydowanie warto zobaczyć 😉
Dla mnie istotne jest, by jeżdżąc była ścieżka dla rowerów – mój rower w terenie nie spisuje się zbyt dobrze ze względu na jego rodzaj. Co do samego krajobrazu – jest po prostu pięknie, nic dodać nic ująć 😉
Zastanawiam się jaki rower na drogę asfaltową i piaszczystą wybrać? Cały czas rozważam nad kupieniem roweru górskiego, ale ceny są troche wygórowane. Przez głowę przechodzi mi jeszcze jakiś fajny crossowy, może ktoś miał podobne doświadczenia przy wyborze i może się podzielić ?
Nigdy nie byłem w piękniejszym miejscu niż Szklak Stu Jezior. Po prostu zakochałem się w tym miejscu kilka lat temu i powracam tam co roku. Oczywiście dla rowerzystów jest to świetna sprawa – można bardzo fajnie pojeździć w tych pięknych rejonach.
Piękny rejon, a jeżeli jest tam ścieżka rowerowa, to nic tylko brać rower i w drogę. Uwielbiam takie tereny poza miastem, gdzie można swobodnie pojeździć, bez żadnego problemu, oraz gdzie jest mniej ludzi. Musze się tam wybrać w przyszłym roku 😉
Byłem na tej trasie kilkukrotnie i każdym razem jak tam jestem, to mam wrażenie, że jest coraz ładniej. Okolica jest świetna, bardzo ładne widoki, a sama trasa jest znakomita. Polecam wybrać się tam na urlop, jeżeli ktoś lubi spędzać go aktywnie, to będzie bardzo zadowolony.
Teren sam w sobie bajeczny, zawsze czuje się tam sto razy lepiej niż u siebie w mieście. Powietrzem w tym miejscu oddycha się z radością, a na wycieczki rowerowe, jest to miejsce po prostu idealne, rzekłbym, że jest do tego stworzone. Polecam każdemu się wybrać, nie pożałuje!