Lampki rowerowe Ranking z 12 października 2024
Jakie oświetlenie wybrać na przód i tył roweru? Co brać pod uwagę przy zakupie lampek?
Dobrej jakości lampka do roweru zdecydowanie ułatwia jazdę po zmroku, zapewnia także rowerzystom bezpieczeństwo. Jest to wyposażenie nie tylko konieczne z uwagi na przepisy.
Lampka rowerowa to element konieczny i zarazem funkcjonalny, może nawet uratować nam życie, dzięki niej jesteśmy bowiem lepiej widoczni na drodze.
Oświetlenie rowerowe – jakie elementy są konieczne?
W świetle prawa, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 1 kwietnia 1999 roku, aby rower mógł poruszać się po polskich drogach, musi posiadać następujące elementy:
- Przednie światło do roweru. Może być białe lub żółte, koniecznie musi świecić światłem ciągłym, z ewentualną możliwością zmiany na światło migające. Może być to lampka rowerowa ledowa, na baterie lub dynamo. Sposób zasilania nie jest istotny. Ważne, aby była zamontowana.
- Tylne światło czerwone, ewentualnie czerwony odblask. Jest to element, który musi być na stałe przymocowany do roweru. To element obowiązkowy, niezależnie od pory dnia i roku.
- Ostatnim obowiązkowym elementem oświetlenia roweru jest tylne białe światło, świecące ciągłym lub migającym światłem.
Obowiązek posiadania oświetlenia dotyczy jazdy po zmroku, zgodnie z przepisami z 2012 roku, oświetlenie rowerowe nie jest konieczne do jazdy w dzień. Niemniej jednak, zawsze warto mieć zamontowaną latarkę rowerową i inne niezbędne lampki, nigdy nie wiadomo, czy wycieczka się nie przedłuży i czy nie trzeba będzie jeździć w mniej sprzyjających warunkach. Jedynym elementem, który koniecznie musi być zamontowany na stałe, jest tylny czerwony odblask.
Lampki rowerowe przednie – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane produkty w kategorii Oświetlenie rowerowe przednie. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.
Ledowe oświetlenie rowerowe
Zdecydowana większość lamp rowerowych zasilana jest na baterie. Wśród źródeł światła królują w dzisiejszych czasach diody led. Wyróżnia je długa żywotność i małe zapotrzebowanie na energię. Mogą nam służyć przez długi czas, nie musimy się martwić ciągłą wymianą baterii i żarówek.Oświetlenie żarowe, kiedyś bardzo popularne, odchodzi już do przeszłości i ciężko dziś kupić lampy rowerowe z żarówkami starego typu. Rzadko spotyka się także lampy napędzane przez dynamo, których niewątpliwą wadą jest, że stawiają opór podczas jazdy. Dla wielu osób stanowi to dyskomfort dyskwalifikujący ten typ lamp rowerowych.
Lampy diodowe wypierają starsze technologie przede wszystkim niskim poborem prądu i długim czasem działania. Są to rzeczy bardzo ważne dla rowerzysty, dzięki temu nie musi stale pamiętać o wożeniu ze sobą zapasowych baterii i żarówek.
Główne typy świateł do roweru
Myśląc o zakupie akcesoriów takich jak lampka do roweru powinniśmy zastanowić się jakie są nasze potrzeby i jakiego typu oświetlenia poszukujemy. W ofercie sklepów znaleźć można między innymi:
- odblaski, przede wszystkim białe i czerwone. Jest to element niezbędny nie zastąpi jednak źródła światła, takiego jak latarka rowerowa.
- Wśród lamp rowerowych przednich wyróżniamy lampki klasyczne, montowane do kierownicy, lampki pozycyjne i mikrolampki, które można zamontować w każdym miejscu. Te ostatnie mają tę zaletę, że niezwykle łatwo ściąga się je i zakłada.
- W ofercie sklepów znajduje się także cała masa lampek rowerowych tylnych.
- Rowerzyści zaopatrują się także w latarki czołówki i lampy montowane do kasków. Są to bardzo skuteczne narzędzia do oświetlenia drogi po zmroku.
Lampki rowerowe tylne – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane produkty w kategorii Oświetlenie rowerowe tylne. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.
Czym kierować się przy zakupie świateł do roweru?
Przy wyborze konkretnych lamp rowerowych ciężko polecić jeden konkretny model. Wiele zależy od roweru jaki posiadamy, a także od naszych potrzeb. Nie zawsze najlepszym wyborem jest markowe, drogie oświetlenie rowerowe. Zwykle jest ono dobrej jakości i służy przez długi czas, ale dla amatorów często wystarczające okazują się tańsze modele, zapewniające bezpieczeństwo i komfortową jazdę.
W ofercie sklepów znajdują się także zaawansowane technicznie lampy rowerowe, które posiadają np. funkcję automatycznego uruchamiania się po zmierzchu. Jest to niezwykle wygodne, niemniej nie każdemu rowerzyście taka funkcja jest potrzebna. Światła do roweru powinny działać także po zatrzymaniu się jednośladu. Dzięki temu jesteśmy widoczni nawet kiedy stoimy na poboczu. W tym wypadku lepiej sprawdzają się lampki zasilane na baterie.
Kiedy oprócz poczucia bezpieczeństwa potrzebujemy latarki do roweru, która dobrze oświetli nam drogę, należy wybrać lampę z większą ilością lumenów. Lampki o wartości ponad 150 lumenów pozwalają jeździć nocą po terenie takim jak las, góry i inne nie oświetlone sztucznym światłem miejsca. Tego typu lampy są droższe i nie są konieczne dla rowerzystów jeżdżących po mieście, albo w miejscach, gdzie znajdują się dodatkowe źródła światła.
Przy wyborze oświetlenia do roweru bierzemy pod uwagę nie tylko jego moc i użyteczność. Ważnym punktem jest także wygląd. Producenci stają na wysokości zadania i oferują rowerzystom bardzo estetyczne lampy, które są ozdobą roweru. Trend ten ma wymiar bardzo praktyczny, zachęca bowiem rowerzystów do wyposażania swoich rowerów w dodatkowe światła. Dobrze widoczny na drodze rower to podstawa bezpieczeństwa. Nie zapominajmy, jak istotne jest dla rowerzysty porządne oświetlenie rowerowe. To nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale przede wszystkim bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego.
Lampki rowerowe w zestawie – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane produkty w kategorii Zestawy lampek rowerowych. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.
Podsumowanie, czyli jak wybrać dobre lampki do roweru?
Niezależnie od tego, czy kupujemy oświetlenie na przód, tył, czy też gotowy zestaw, powinien on spełniać określone kryteria, które pozwolą na bezpieczną jazdę w różnych warunkach. Podróżując po terenach lesistych, gdy zapada już półmrok, warto zwracać na siebie uwagę emitując mocne źródło światła – rekomenduje się zakup lampek o mocy przynajmniej 600 lm, jeżeli często zdarza się nam jazda po ciemku.
Bardzo mocne baterie często oferują krótszy czas pracy, w efekcie czego konieczne jest częstsze podładowywanie akumulatorów. Można natomiast wydłużyć ich żywotność dostosowując elastycznie intensywność światła (jeżeli nasze oświetlenie posiada możliwość jego regulowania). Przy długich wojażach może nam się przydać powerbank, jeśli posiadamy akumulator z możliwością podładowania go za pomocą kabla USB.
Podróżując rowerem, szczególnie na długich trasach, powinniśmy dysponować oświetleniem, którego obudowa możliwie w jak najwyższym stopniu ochroni wnętrze przed przedostaniem się wody podczas zachlapania (stopnień ochrony przynajmniej IPX4). Wodoszczelność doceni każdy, kto napotkał podczas jazdy ulewny deszcz.
Polecamy!
Lampki, w zależności od modelu oraz typu, mogą różnić się sposobem ich montowania, w efekcie czego przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach zainstalowanie może się okazać kłopotliwe na naszym jednośladzie. W takiej sytuacji warto dostosować nasze poszukiwania do możliwości zamontowania oświetlenia lub też (co jest wariantem bardziej wygodnym) zdecydować się na rozwiązanie uniwersalne w postaci zakotwiczenia lampek przy pomocy gumki.
Oświetlenie rowerowe może być emitowane poprzez światło ciągłe, albo migające. W przypadku lampek działających na ustawieniach migania zużywamy znacznie mniej energii, dzięki czemu posłużą nam one na dłużej. Dysponując oświetleniem o bardzo dużej mocy warto wybierać zestaw umożliwiający jej regulację, przez co możemy dostosować intensywność strumienia do aktualnie panującej aury – gdy na dworze jest jasno, wówczas ustawiamy lampki na tryb bardziej oszczędny (np. na połowę mocy), a gdy zapada zmrok, to wówczas zwiększamy odpowiednio moc.
Rowerowe zapytania internautów:
- oswietlenie rowerowe ranking
- https://www nocnyrower com/lampki-rowerowe/
Coraz szybciej robi się ciemno więc trzeba kupić jakiś porządny zestaw lampek… Co polecacie najbardziej? Zależy mi przede wszystkim na mocnej lampce z przodu która oświetli drogę, bo często zdarza mi się jeździć wieczorami po leśnych drogach gdzie widoczność jest praktycznie zerowa.
Kolejne TOP10, tym razem lamp rowerowych:
1. CatEye Volt 1600 Headlight
2. Bright Eyes Aircraft Aluminium Waterproof 300 Lumen LED Bike Light Set
3. CatEye Volt 700 Headlight
4. Cycle Torch Shark 500 Set
5. CatEye Rapid X3 Front TL-LD720-F
6. Light & Motion Urban 800FC Headlight
7. Blitzu Cyborg 168T USB Rechargeable Bicycle Tail Light
8. NiteRider Lumina 750 Bike Light
9. Light & Motion Seca 2200 Enduro Bike Light
10. Cygolite Expilion 850 USB Light with Helmet Mount
Ranking znaleziony na heavy.com/tech/2016/08/top-best-bike-lights-headlight-for-the-money-2016-cycle-led-cree 🙂
Tak się ciekawie złożyło, że akurat mam zamontowane na swoim rowerze lampki firmy Cateye. Lampki świecą bardzo długo bo mam już je od zeszłej zimy, a jeśli chodzi o moc to przednia lampka naprawdę dobrze oświetla drogę. Każdy rowerzysta, który jeździ drogami w nocy powinien mieć zestaw takich lampek, kosztują one grosze, a bezpieczeństwo na drodze zdecydowanie wzrasta.
Ta strona jest świetna! Przed chwilą zamówiłem sobie lampki Sigmy z tego rankingu i jest to już trzecia rzecz jaką kupuję dzięki Waszym artykułom 🙂 (wcześniej licznik i pokrowiec). Nie dość że wychodzi taniej niż w rowerowym sklepie to jeszcze można dowiedzieć się ciekawych rzeczy i wszystko spokojnie porównać w domu, świetna sprawa. Dzięki!
Dobrze, że trafiłem na tą stronę, bo szukałem i szukałem tych lampek i dopiero tutaj znalazłem coś porządniejszego. Zależy mi głównie na przedniej lampce, która oświetli mi drogę, szczególnie teraz kiedy jeździ się prawie zawsze w ciemnym. Nawet czasami zdarza mi się jeździć po lasach, więc tym bardziej muszę się zaopatrzyć w dobrą lampkę.
Szukam mocnych lampek rowerowych, takich co dają naprawdę mocne światło i oświetlą drogę na kilka metrów. Myślicie, że coś z tego rankingu się nada? Ja niestety nie znam się za bardzo na lampkach, więc nie wiem co konkretnie wybrać. Kupiłem ostatnio zestaw lampek i się zniszczyły po kilku tygodniach… masakra! a nie kosztowały wcale mało, dlatego pytam bo nie chcę znowu wyrzucić pieniędzy w błoto.
Kilka lat temu dostałem mandat za brak lampek rowerowych i od tamtego czasu zawsze zwracam na to uwagę i Wam też radzę to samo 😉 Teraz korzystam z ledowych lampek, ponieważ są one bardzo długotrwałe i nie trzeba ich wymieniać co chwilę. Jak na razie korzystam ze swoich od zeszłej zimy i cały czas działają! 😀
Jazda bez lampek to prawdziwa głupota, szczególnie w mieście! Po pierwsze narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo, a po drugie możemy zgarnąć mandat za taką jazdę. Obowiązkowo lampa powinna być zamontowana i z przodu i z tyłu. Osobiście polecam niewielkie i bardzo tanie (około 10 złotych) lampki silikonowe, które owijamy wokół kierownicy czy ramy rowerowej. Wygodne, tanie i skuteczne.
Zgadzam się z przedmówcą, jazda bez lampek rowerowych to prawdziwa głupota. Nie dosyć, że siebie narażamy na niebezpieczeństwo to jeszcze stanowimy zagrożenie dla innych uczestników ruchu, bo możemy na przykład niespodziewanie wyjechać komuś kto nas nie zauważy i wypadek gotowy.
Takie lampki rowerowe to obowiązkowa pozycja na liście rzeczy niezbędnych do bezpiecznej jazdy rowerem. Szczególnie jeśli jeździmy po mieście lub po zmroku. Kosztują niewiele, a mogą uratować życie. Warto też pamiętać, że mamy prawny obowiązek posiadania takich lampek, także drodzy rowerzyści – marsz do sklepu! 🙂
Polecam wszystkim lampki silikonowe, które można dostać w jednej ze znanych sieciówek sportowych. Są mega tanie (jakieś 10 złotych), wygodnie się je zakłada (montaż bez użycia narzędzi), a w dodatku zajmują mało miejsca. Fajna sprawa, dla osób jeżdżących wieczorami. Sam takie mam i muszę powiedzieć, że spisują się znakomicie.
Hej
Przeprowadziłem test lampy Prox, zapraszam do obejrzenia – youtube.com/watch…7G8I3rl4SQ
Zdecydowanie jestem za proxem. Sam jestem szczęśliwym posiadaczem lampki ProX Hydra Dual i jestem mega zadowolony z tego jak mi służy. Promień światła jest znakomity, długość działania zadowalająca, jakość wykonania nienaganny, ładowanie USB i wodoszczelność IPX6. wszystko za niecałe 100zł. Polecam.
Dla niezdecydowanych polecam test lampek proxa do zapoznania się na rowertour.com/blog/test-lampek-rowerowych-prox.
Ja kupiłem sobie taki zestaw lampek – lezyne led femto drive przod tyl srebrne i bardzo jestem zadowolony. Więc jeśli ktoś poszukuje dobrego oświetlenia, to mogę polecić