Kask rowerowy Ranking z 04 października 2024
Jaki najlepiej dobrać dla dziecka i dorosłego rowerzysty? Co brać pod uwagę przy zakupie kasku?
Kask rowerowy to jeden z elementów wyposażenia, o którym powinna pamiętać każda osoba wsiadająca na rower. Co prawda, nie wszyscy rowerzyści mają obowiązek taki używać w trakcie jazdy, lecz to właśnie on chroni naszą głową podczas zderzenia. Ponieważ świadomość bezpieczeństwa wśród osób uprawiających sporty rośnie z roku na rok, to przybywa rowerzystów, którzy – czy muszą, czy też nie – decydują się na założenie kasku. Ponieważ asortyment dostępny w sklepach sportowych jest bardzo szeroki, wybór idealnego kasku nie jest sprawą łatwą i oczywistą.
Dla kogo kask rowerowy?
Producenci doskonale wiedzą, że klienci zainteresowani zakupem kasku będą chcieli zakupić najlepszy dla nich model. Z tego względu dzielą swoje wyroby na kaski przeznaczone dla: kobiet, mężczyzn i dzieci. Podział ten jest o tyle praktyczny, że głowa dziecka jest znacznie mniejsza od głowy dorosłego człowieka (w szczególności głowa niemowlaka).
W przypadku kasków męskich i kobiecych różnica sprowadza się wyłącznie do kolorystyki – panie mogą wybierać w szerszej ofercie kolorystycznej, gdyż obok stonowanych kolorów, są dostępne produkty w intensywnych barwach.
Kask rowerowy – jakie rodzaje się wyróżnia?
Osoby, które po raz pierwszy decydują się na zakup kasku rowerowego i zapoznają się z ofertą wybranych sklepów, mogą czuć się zagubione. Właśnie dlatego dobrze wiedzieć, że kaski rowerowe dzieli się na:
- Kaski MTB – aktualnie to najpopularniejsze kaski dostępne na rynku. Idealnie sprawdzają się na co dzień, bo są wyposażone w daszki chroniące rowerzystę np. przed słońcem. Solidne, trwałe – z pewnością warto na nie postawić wówczas, gdy jazda rowerem jest uprawiana wyłącznie w celach rozrywkowych;
- Kaski szosowe – sama nazwa wskazuje, kiedy rowerzysta powinien sięgnąć po ten rodzaj kasku. Nie trzeba być jednak specjalistą, by stwierdzić, że kaski szosowe niewiele różnią się od kasków MTB – są one również wyposażone w daszek. Droższe modele mogą mieć aerodynamiczny kształt, ale z pewnością nie jest to potrzebne sportowcom-amatorom;
- Kaski full-face – w odróżnieniu od wyżej wymienionych, kaski full-face chronią nie tylko głowę, lecz także szczękę. Z uwagi na sposób ich wykonania, rowerzyści z powodzeniem mogą używać również gogli;
- Kaski typu „orzeszek” – można powiedzieć, że stanowią alternatywę, dla wszystkich wymienionych wyżej. Przez specjalistów są uznawane za bardzo dobre kaski, gdyż chronią lepiej niż kaski MTB. Ich zaletą jest również to, że nie ograniczają pola widzenia jak ma to miejsce w przypadku kasków full-face. Poza jednak zaletami, ten rodzaj kasku – jak wszystkie inne – ma również wady – przede wszystkim jest cięższy niż pozostałe dostępne na rynku.
Kaski rowerowe – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane produkty w dziale Kaski rowerowe. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.
Otwory w kasku. A po co mi one?
Po zawężeniu poszukiwań kasku do konkretnego rodzaju, warto spojrzeć na kask od innej strony, mianowicie ilości otworów wentylacyjnych. Zasada jest prosta – im więcej otworów, tym lepiej, bo tym lepsza będzie cyrkulacja powietrza. Dobrze też sprawdzić, czy wszystkie otwory są odpowiednio zabezpieczone siateczką. Ta jest o tyle istotna, że chroni wnętrze kasku np. przed kamykami czy owadami.
Z czego powinien być wykonany kask?
Kask rowerowy ma zapewnić czaszce bezpieczeństwo w momencie zderzenia. Z tego względu ważne jest, by został on wykonany z trwałych, solidnych materiałów. Większość producentów stosuje tworzywo sztuczne, choć są i tacy, którzy oferują kaski ceramiczne. Te drugie są nie tylko lżejsze, lecz także odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli zarezerwowany na zakup kasku budżet na to pozwala, warto zdecydować się na kask ceramiczny.
Co z regulacją?
Producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że trudno dostarczyć na rynek uniwersalnych kasków, które będą idealnie leżały na głowach wszystkich rowerzystów. Właśnie z tego względu niemal każdy model dostępny w sklepach jest wyposażony w system regulacji. Oznacza to, że możliwe jest jego dopasowanie do obwodu głowy i wyeliminowanie sytuacji, gdy kask jest np. zbyt luźny. Dobrze też sprawdzić, czy producent wyposażył kask w regulowany pasek tuż pod brodą.
Elementy odblaskowe – o tym również pamiętaj!
Na bezpieczeństwo na drodze ma wpływ wiele czynników. Elementy odblaskowe są niezwykle istotne, bo pozwalają pokazać się innym uczestnikom ruchu drogowego. Poza światłami czy elementami odblaskowymi na koszulce, dobrze, by również kask był wyposażony np. w światełka. Większość producentów pamięta o tym i projektuje produkty z elementami odblaskowymi na potylicznej części kasku.
Kask dla dziecka. Jaki będzie najlepszy?
Wybierając kask dla dziecka, również należy zwrócić uwagę na wszystkie wymienione wyżej parametry. Ważne, by kask był dopasowany do głowy dziecka, a jego ewentualna regulacja nie sprawiała większego kłopotu. Oszczędni rodzice powinni pamiętać, że kask wyposażony w regulację, posłuży dziecku znacznie dłużej – nawet kilka lat.
Polecamy!
Szczególnie istotna jest jednak waga – kask przeznaczony dla dziecka powinien być lekki tak, by jego noszenie nie wiązało się z dyskomfortem. Specjaliści wskazują, że najmłodszemu rowerzyście najlepiej kupić nowy kask. Choć używane są znacznie tańsze, to jednak rodzic nigdy nie może mieć pewności, że kask nie jest uszkodzony i tym samym nie spełnia swojego podstawowego zadania w momencie zderzenia.
Kaski rowerowe dla dzieci – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane produkty w dziale Kaski rowerowe dla dzieci. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.
Podsumowanie, czyli jaki kask do jazdy rowerem wybrać?
Dobrej jakości kask rowerowy powinien przede wszystkim zapewnić użytkownikowi odpowiednią ochronę przed upadkiem, uderzeniem czy też kamieniami w czasie jazdy, a także oferować możliwie jak najlepszą wentylację (docenimy zwłaszcza podczas podróży przy wysokiej temperaturze).
Czy kask powinniśmy dopasowywać indywidualnie do rodzaju trasy, po której chcemy się poruszać, oraz do typu roweru? Jak się okazuje, w zależności od panujących warunków oraz przeznaczenia, oferowane są przez producentów inne typy kasków – przy jeździe szybkiej, na trasach typowo asfaltowych, rekomendowany jest zakup modelu o wysokim poziomie opływowości, przypominającego często kroplę wody, oczywiście z odpowiednim systemem wentylacji. Na potrzeby jazdy wyczynowej na rowerach szosowych każda sekunda może mieć znaczenie, dlatego kaski profesjonalne z tego segmentu cechują się umiejscowieniem przewiewnych otworów w ten sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały one na współczynnik oporu powietrza całej konstrukcji.
Zdecydowanie więcej zagrożeń czeka na rowerzystę podczas jazdy po górskich szlakach, dlatego w przypadku takich kasków są one bardziej zabudowane, ze szczególnym naciskiem na część potyliczną oraz boki głowy nawet poniżej małżowin usznych, a w wersjach full face także dając ochronę szczęce. W przypadku podróżowania rowerem górskim czy też klasy enduro kwestia aerodynamiki kasku nie odgrywa takiego znaczenia, są to z reguły modele cięższe od wersji szosowych, oferując przy tym bardzo wydajną wentylację. W przypadku jazdy na rowerach BMX konstrukcja kasku powinna być nastawiona na maksymalną ochronę – specyfika tych jednośladów powoduje, że najczęściej są one wykorzystywane do jazdy cechującej się bardzo dużym ryzykiem upadku, dlatego powinny być to modele możliwie jak najbardziej wytrzymałe. Obudowa zewnętrzna ma dużą twardość, całość jest masywna, bez zbytniej wentylacji.
Polecamy!
W warunkach typowo miejskich rowerzyści muszą przede wszystkim uważać na kierowców pojazdów mechanicznych, w tym m.in. prowadzących auta, motocyklistów, tramwajarzy. Potencjalne zagrożenie oczywiście istnieje, jednakże ryzyko wypadku i kontuzji jest raczej mniejsze niż w przypadku poruszania się po trudnych szlakach górskich. Nie oznacza to natomiast, że posiadacze rowerów miejskich mają zaniedbywać podstawowe względy bezpieczeństwa – kask musi należycie chronić głowę przed uszkodzeniami, dlatego i w tym przypadku warto postawić na model dobrej jakości i wysokiej twardości obudowy. Przy jeździe rekreacyjnej i stosunkowo krótkiej system wentylacji nie odgrywa aż takiego znaczenia, natomiast coraz chętniej kupujący zwracają uwagę na design i warianty kolorystyczne kasków (dopasowanie stylistyką i barwą do okularów rowerowych, kurtki czy też spodni rowerowych).
Także i w sektorze kasków rowerowych mamy do czynienia z coraz to nowymi technologiami poprawiającymi wytrzymałość konstrukcji, co niekoniecznie musi wiązać się ze wzrostem masy. Przykładami nowoczesnych rozwiązań są chociażby technologia In-mold (zamiast łączenia warstwy wewnętrznej z zewnętrzną za pomocą wstrzykiwania np. polistyrenu w obudowę otrzymujemy bardziej zwartą, litą i trwalszą konstrukcję) czy też stosowany często w kaskach kolarskich czy też MTB system MIPS (pozwala dzięki specjalnej wkładce rozpraszać moc uderzenia, aby siła nie skumulowała się w jednym miejscu).
Rowerowe zapytania internautów:
- https://www nocnyrower com/kask-rowerowy/
Z kasków rowerowych dla dzieci na czoło wysuwają się propozycje Spokey. Z tego, co znalazłam na hulahop.pl, w TOP5 są wszystkie modele od tej firmy, a nr 1 jest z tego co kojarzę Spokey Kask dziecięcy model S-L Dinno – 835237. Nie mam natomiast informacji, do ilu lat jest to zestawienie 🙂 Posprawdzam jeszcze w innych źródłach 🙂
Uważam, że dorośli jeśli nie chcą to nie muszą nosić kasku rowerowego. Natomiast w przypadku dzieci uważam, że jest to obowiązek, szczególnie dla tych poniżej 10 roku życia. Ważne jest to aby znaleźć, wygodny kask, który nie będzie uwierał, inaczej dziecko może być niechętne żeby go nosić.
Przy normalnej jeździe na drodze rowerowej lub przejażdżce po leśnej ścieżce kask nie jest nam specjalnie potrzebny. Inaczej jest w przypadku rowerów MTB i jazdy nieco bardziej ekstremalnej… wtedy kask to obowiązek! Kiedyś już miałem wypadek bez kasku i nie chciałbym przeżyć tego jeszcze raz… naprawdę nic przyjemnego. Dobry kask MTB to koszt około 250zł.
Co do używania kasku to raz używam, a raz nie. Kiedy np. jadę do sklepu chodnikiem lub drogą rowerową to nie widzę sensu, żeby zakładać kask. Natomiast kiedy ruszam w wycieczkę na kilka godzin i jeżdżę zazwyczaj ulicami to kask noszę zawszę. Korzystam z kasku szosowego, bo wydaję mi się najlżejszy i najbardziej wygodny, mierzyłem kilka kasków MTB to były strasznie uciążliwe.
Zawsze jeżdżę w kasku i tego samego uczę moje dzieci. Nie wyobrażam sobie wyjechać na ulicę pełną pędzących aut bez odpowiedniego zabezpieczenia. Tak naprawdę, to proszenie się o kłopoty. Nie mówiąc już, że z tego co się orientuje, to żeby zjeździć zgodnie z prawem musimy posiadać atestowany kask!
No to się nie orientujesz.
Zawsze mnie denerwuje widok dzieci na deskorolkach czy na rowerze bez kasku! Szczególnie gdy obok jest jego rodzic! Jest to dla mnie szczyt głupoty i takie osoby powinny dostawać wysokie mandaty.
Powiem tak – jazda po mieście bez kasku to największa głupota. Wyobraźcie sobie jakąkolwiek kolizję (niekoniecznie z samochodem), a potem pomyślcie o tym, że wszędzie wokół macie beton – chodniki, ulice. Bardzo łatwo o tragedię, dlatego kask jest niezbędny!!! Szczególnie jeśli chodzi o dzieci, puszczanie ich na rower bez kasku to skrajna nieodpowiedzialność.
Niestety – miałem kiedyś wypadek jadąc do pracy rowerem, delikatnie musnął mnie samochód, jednak wystarczyło to do utraty równowagi i upadłem na jezdnię. Głową uderzyłem o krawężnik i gdyby nie to, że miałem kask mógłbym już nie żyć! Dlatego wszystkich gorąco namawiam, kupujcie kaski i jeździjcie w nich! Nie ma nic cenniejszego niż Wasze zdrowie i życie! Pozdrawiam wszystkich rozsądnych rowerzystów.
Nie wyobrażam sobie jazdy bez kasku. Niektórzy uważają, że jest to zbędne, niewygodne i wygląda źle. Nie ma nic lepszego niż kask, chroni on głowę przed wszelkimi upadkami i zawsze ochroni nas od urazu. Przynajmniej powinien, ale lepiej jest go mieć, niż potem narzekać, że się go nie miało.
Bez kasku staram się z domu nie ruszać. Każdy dłuższy dystans pokonuję w kasku, w obawie o jakąś stłuczkę, bo kask chroni głowę bardzo dobrze przed starciem z chodnikiem czy jezdnią. Wystarczy niewielka siła i można mieć potem problemy do końca życia. Warto go mieć!
Ja już od dawna inwestuje tylko w Abusa. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to trzeba ufać liderom. A już w ogóle jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci. To tak samo ważne jak wybór fotelika samochodowego. Ludzie kupują foteliki w biedronce za 50 zł a potem dziecko umiera albo w najlepszym przypadku się łamie bo fotelik nie miał atestów. Kask to podstawa na rowerze bo niestety nasza głowa jest stworzona tak ze jest kruchsza od wszystkich obiektów mijanych w czasie jazdy. Polecam dla dzieci Abus Youn-I. Mój syn testował go chyba juz na wszystkich możliwych przeszkodach xD nigdy nie zawiódł!
Ja niedawno kupiłem kask z porównywarki Ceneria. Tam można wysegregować sprzęt po producencie, wybrać zakres cenowy, bardzo wygodne zakupy, Tutaj jest cały asortyment z kategorii kaski – ceneria.pl/kategoria/kaski-rowerowe,1.