Jak dobrać rower do swojego wzrostu? Sprawdzamy, jakie rozmiary oferują sklepy z rowerami Ranking z 14 października 2024
Przed zakupem swojego wymarzonego roweru warto nie tylko zastanowić się nad rodzajem dopasowanym do najczęściej pokonywanej nawierzchni. Rozmiar ramy jest również istotny, aby czerpać z jazdy jak najwięcej przyjemności. Ma on też wpływ na bezpieczeństwo w trakcie pokonywania krótszych i dłuższych odcinków. Zobacz, jakie rozmiary jednośladów oferują sklepy z rowerami i co warto wiedzieć przed zakupem.
Rozmiary rowerów – co warto wiedzieć na początek?
Zanim przyjrzysz się bliżej jednośladom, jakie oferuje internetowy sklep rowerowy lub stacjonarny, przygotuj się do zakupu. Istotne będą:
- wzrost – to najważniejszy parametr podczas wyboru idealnego roweru; zbyt duża konstrukcja nie pozwoli na swobodne pedałowanie i czucie pewności siebie na trasie, a za mała nie będzie komfortowa i bezpieczna;
- przekrok – długość wewnętrznej nogi, od pachwiny aż do pięt postawionych stabilnie na prostym podłożu.
Aby zmierzyć swój wzrost, stań boso przy ścianie i poproś kogoś o pomoc, aby pomiar był jak najdokładniejszy.
Jak widzisz, najważniejsze jest to, aby geometria roweru była dopasowana do proporcji ciała. Wtedy obsługa będzie łatwiejsza, pedałowanie przyjemniejsze, a poruszanie się z punktu A do punktu B bezpieczniejsze. Źle dobrany rozmiar może przełożyć się np. na zbyt duże odchylenie całego jednośladu do tyłu podczas podjazdów lub niekomfortową pozycję i efekt „leżenia” na kierownicy. Na źle dopasowanym rowerze większe jest też ryzyko urazów i kontuzji.
Rozmiar ramy – jaki wybrać?
Rama to główny element konstrukcyjny roweru, który decyduje o geometrii. Właśnie dlatego, patrząc na szosówkę, możesz od razu stwierdzić, że jest to jednoślad do dynamicznej, sportowej jazdy. Z kolei trekkingowy czy miejski rower to doskonały towarzysz przejażdżek ze względu na wyprostowaną pozycję. Każdy rodzaj ma nieco inne rozmiary ramy, właśnie ze względu na różnice w geometrii.
Poszczególne marki mają też swoje rozwiązania konstrukcyjne. Podstawą wyboru odpowiedniego rozmiaru ramy jest kierowanie się informacjami od producenta. Możesz zatem zauważyć niewielkie różnice pomiędzy bardzo podobnymi modelami. Rozmiar ramy może być podany w calach, centymetrach albo oznaczeniem literowym. Każdy symbol określa dedykowany wzrost, najczęściej wskazany w krótkim zakresie.
Oprócz rozmiaru ramy, dopasowanego idealnie do wzrostu użytkownika, istotna jest też możliwość regulacji siodełka i kierownicy. To pomoże w ustawieniu geometrii, która umożliwi komfortowe pedałowanie.
Rowery na sprzedaż oferują sklepy stacjonarne oraz online. Jeśli nie jesteś pewien, który rozmiar jednośladu będzie prawidłowy, najlepiej wybierz się do sklepu i po prostu dopasuj konstrukcję do siebie. Jeśli na stanie nie ma wybranego modelu, posłuż się podobnym wariantem od tego samego producenta. Wtedy będziesz wiedzieć, jak się czujesz na danym rozmiarze ramy. W poszukiwaniu idealnego modelu odwieź stacjonarny lub internetowy sklep z rowerami Prorowery: https://prorowery.pl/.
A co z rozmiarem kół?
Rodzaj roweru już w jakiś sposób definiuje to, jaki będzie rozmiar kół. W modelach MTB i gravelach jest najszerszy wybór – 26″, 27,5″ oraz 29″. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego najlepiej dopasować konstrukcję do swoich upodobań, wzrostu oraz najczęściej pokonywanych terenów (największe koła najlepiej radzą sobie z pokonywaniem przeszkód).
Rowery miejskie i trekkingowe występują w wersjach z kołami 26″ i 28″, z kolei szosowe z kołami 28″. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na modele młodzieżowe i damskie, bo z reguły mają one mniejsze koła, np. 26″ czy 27,5″. Sklepy z rowerami dla dzieci też oferują głównie modele z mniejszymi kołami dopasowanymi do ram odpowiednich dla niższych dzieci.