Rower damski Ranking z 14 października 2024
Jaki typ jednośladu dla kobiety sprawdzi się najlepiej? Na co należy zwracać uwagę chcąc kupić dobry rower damski?
Niestety nie istnieje rower uniwersalny, który sprawdza się na każdej nawierzchni i we wszystkich możliwych warunkach. Decydując się na zakup roweru, każda kobieta powinna najpierw sprecyzować, gdzie będzie najczęściej korzystała z tego typu aktywności fizycznej.
Jaki rower damski do miasta?
Jeżeli rower ma służyć przede wszystkim lub tylko do jazdy po mieście, przyda się damski rower miejski. Czym charakteryzuje się tego typu jednoślad? Nie da się na nim rozwijać zbyt dużych prędkości, ani jeździć w dalekie trasy. To produkt wysoce wyspecjalizowany, dostosowany do:
- warunków miasta i utwardzonych powierzchni,
- przewożenia pakunków,
- częstego zatrzymywania się,
- konieczności utrzymania równowagi przy minimalnej prędkości
Polecamy!
Dodatkowo damski rower przeznaczony do jazdy po mieście jest zawsze zaopatrzony w odpowiednie oświetlenie oraz ochraniacze i błotniki, aby ochronić ubranie osoby jadącej przed zabrudzeniami. Dzięki temu można podróżować po mieście nie ryzykując zniszczenia np. ubrania służbowego.
To wszystko sprawia, że tak wyposażony i skonstruowany jednoślad staje się świetnym środkiem transportu w warunkach miejskich.
Rowery – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane rowery, dostępne w kategorii Rowery / rodzaje. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Kiedy jeździ się po mieście i poza miasto
Jeżeli osoba chcąca kupić rower stawia przede wszystkim na dalsze wyprawy, jednak nie wymagające od rowerzystki większej siły oraz umiejętności, wtedy warto wybrać odpowiedni damski rower turystyczny.Sprawdza się on i w mieście i poza nim. Nie trzeba więc rezygnować z roweru jako preferowanego sposobu dojazdu do pracy czy szkoły. Nie trzeba też kupować odrębnego modelu do dalekich wypraw poza miasto – na wieś, do lasu, czy na tereny, na których trzeba czasem podjechać lekko pod górkę.
Wielu użytkowników podkreśla uniwersalny charakter tych rowerów. Jeśli wiec użytkowniczka nie jest do końca zdecydowana, czy wystarczy jej zwykły rower miejski, czy będzie choć od czasu do czasu wyjeżdżała rekreacyjnie poza miasto, zazwyczaj jej wybór pada właśnie na damski rower turystyczny lub trekkingowy.
A co na bardziej wymagające trasy?
Jeśli przyszła użytkowniczka będzie planowała także lub głównie wycieczki poza miasto na bardziej wymagających trasach, powinna zwrócić uwagą na rowery trekkingowe. Są one dostosowane zarówno do jazdy po mieście, jak i na nieco trudniejszych trasach poza nim. Można więc dzięki takiemu rodzajowi roweru pojechać na dalszą wycieczkę poza miasto nie ryzykując zmęczenia, czy nadwerężenia.
Niektórzy twierdzą wprost, że to optymalne rozwiązanie dla osoby przeciętnie aktywnej, której jednak zależy na pracy nad kondycją i jazdach na coraz dalsze odległości.
Rower taki pozwala też na przewożenie bagażu. Zostaje zaopatrzony w błotniki, charakteryzuje go również odpowiednia amortyzacja siodełka, co zwiększa komfort jazdy. To dla wielu pierwszy krok do jeszcze bardziej wymagających aktywności na rowerze.
Polecamy!
Jeśli jazda na rowerze to nie tylko pasja przeciętnego amatora
Zdarza się jednak, że konkretna osoba myśli o rowerze nie tylko jako o ekologicznym środku transportu po mieście. Nie zadowalają jej także spokojne rodzinne wypady rowerowe poza miasto. Warto wtedy kupić rower crossowy. Można je określić jako kuzynów rowerów trekkingowych tylko dających nieco więcej możliwości, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi jazda nieco bardziej agresywna w nieco bardziej wymagających warunkach. Przeważnie nie posiadają takiego wyposażania jak rowery trekkingowe – np. błotników, czy ochraniaczy – jednak nadal świetnie sprawdzają się także w warunkach miejskich.Polecamy!
Zazwyczaj rower crossowy cechuje się zastosowaniem opon grubszych, niż w rowerach miejskich czy typowo szosowych, jednak nie aż tak szerokich, jak np. w rowerach górskich. Te z kolei cechuje masywniejsza budowa, niż w przypadku pozostałych rodzajów rowerów. Ma to zapewnić większą wytrzymałość. Posiada on przeważnie ponad 20-21 biegów. Celem polepszenia komfortu jazy, producenci stosują w tego typie rowerze amortyzatory zarówno w widelcu, jak i ramie.
Budowa roweru górskiego ma też zwiększyć jego przyczepność, jako że są one wybierane przede wszystkim przez osoby zdecydowane na jazdę głównie po terenach górskich.
To jaki w końcu rower wybrać?
Jeśli w grę wchodzi przede wszystkim jazda po nawierzchniach utwardzonych i ubitych drogach gruntowych, sam typ damskiego roweru jest sprawą drugorzędną i zależy od preferencji samej użytkowniczki.
Natomiast zawsze należy zwracać uwagę na wielkość i masywność roweru dopasowaną do wzrostu i rodzaju budowy przyszłej cyklistki. Chodzi o to, żeby samo utrzymywanie równowagi, przenoszenie, czy prowadzenie roweru obok siebie nie nadwerężało zbytnio jej sił.
Jeśli osoba kupująca nadal ma wątpliwości, to warto, żeby spróbowała jazdy na różnych typach jednośladów, zanim zdecyduje się na zakup własnego – to ułatwi jej podjęcie właściwej decyzji, podporządkowanej nie tylko zamiarom, ale i jej indywidualnym preferencjom i możliwościom fizycznym.
Rowery damskie – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane rowery damskie, dostępne w kategorii Rowery / rodzaje. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Podsumowanie, czyli jaki rower dla kobiety?
Budowa anatomiczna kobiety i mężczyzny wykazuje pewne różnice, którymi często kierują się również producenci rowerów. Jednoślady z przeznaczeniem do rekreacji, w tym jazdy miejskiej oraz turystyki, z reguły cechują się obniżoną ramą, co znacząco ułatwia wsiadanie. Ten typ konstrukcji skutkuje zwykle nieco większą wagą, ponadto rama ma mniejszą sztywność.
Ze względu na wysokie wymagania związane z niską masą własną rowery szosowe najczęściej pozbawione są takich damskich udogodnień, ewentualnie możemy spotkać wyprofilowanie rury górnej, aby ułatwić wsiadanie przedstawicielom płci pięknej. Różnice można spotkać także w rowerach trekkingowych, MTB czy też enduro. Kluczem w tym przypadku jest pewna modyfikacja konstrukcji takiego jednośladu, aby zapewnić możliwie jak najbardziej komfortową pozycję podczas jazdy.
Polecamy!
Dopasowanie powinno odbywać się również pod kątem wzrostu, przez co w przypadku rowerów damskich mamy do wyboru modele od XXS wzwyż, z kolei najmniejsze górskie modele przeznaczone dla kobiet rozpoczynają się od 14 cali. Trekkingowe rowery damskie natomiast mają swoje rozmiarówki od 44 cm. W przypadku kobiet o posiadających ponadprzeciętny wzrost często jedynym rozwiązaniem jest zakup jednośladu z rozmiarówek męskich.
Na komfort kierowania wpłynie również dobór odpowiedniego siodełka, najczęściej miękkiego, krótszych niż w przypadku rowerów męskich mostków oraz kierownicy o mniejszej szerokości i cieńszych chwytach. Bardzo często rowery damskie odznaczają się nieco odmiennym wzornictwem oraz kolorystyką.
Polecamy!
Rowerowe zapytania internautów:
- ranking rowerów damskich
Dzięki wam żona kupiła sobie damski rower trekkingowy i jest bardzo zadowolona. Jeździła już parę razy, bo pogoda się zrobiła całkiem dobra i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem wykonana roweru. Cały osprzet jest fajnej jakości i myslę, że trochę posłuży. Dzięki!
Miałam niemały problem z tym jak wybrać miejski rower dla dziewczyny, ale pomógł mi wasz ranking. Bardzo fajne zestawienie, wszystko opisane tak jak dla laika – czyli w tym wypadku mnie 😉
Kupiłam to czego chciałam! Pogoda zrobiła się świetna, więc pojawił się u mnie miejski rower damski kross i muszę przyznać, że jest to świetna sprawa. Bardzo cenię sobie detale i muszę powiedzieć, że kross od kilku sezonów nie zawiódł mnie w kwestii samego roweru i sprzętu 😉
Potrzebuję wybrać trekkingowy rower dla dziewczyny, jest ktoś w stanie powiedzieć mi, która marka robi najlepszy sprzęt tego rodzaju? Ostatnio miała zwykłą damkę, a teraz chciała zmienić i pojeździć na czym innym. Budżet to raczej nie problem, byle części były stosunkowo porządne, a nie przepłacone za nazwę marki na ramie. Pozdrawiam 😉
Na ten sezon kupiłam sobie damski rower trekkingowy i muszę przyznać, że był to świetny wybór. Powiem szczerze, ze na takim rowerze można jeździć wszędzie, takiego czegoś potrzebowałam. Do pracy i po mieście jest idealny, poza miastem można spokojnie nim jeździć 😉
Jeżeli ktoś chce kupić ładny rower dla dziewczyny to zdecydowanie musi być to damka. Jest lekka i praktyczna, można nią wszędzie pojechać w mieście, a to się liczy najbardziej. Dodatkowo można kupić koszyk i na zakupy będzie jak znalazł.
Miejski rower damski chodził mi już po głowie dosyć spory czas, ale w końcu wpadłam na Waszą stronę i kupiłam sobie coś konkretnego. Rower odpowiedni do mojego wzrostu, dobrany dzięki prosty metodom. Jest lekki i bardzo poręczny, a to dla mnie istotne.
Kupiłem żonie dzięki wam trekkingowy damski rower kross. Super sprawa, kross jak zwykle nie zawodzi tylko stawia na mega jakość, więc jesteśmy bardzo zadowoleni. Nie warto oszczędzać na rowerze, bo to przełoży się na to, że sprzęt posłuży dłużej no i jeżeli ktoś jest bardziej wymagającym użytkownikiem to tym bardziej.
Powiem szczerze, że ciężko mi wybrać dobry rower dla mnie, bo cały czas coś mi nie pasuje. A to geometria ramy, a to rodzaj kierownicy itd, aż po sam kolor. Mam jeszcze co prawda czas do końca miesiąca, ale Wasz poradnik podsunął mi kilka pomysłów, za co bardzo dziękuje!
Żona kupiła rower marki Crussis i jest bardzo zadowolona. Ma wszystko, czego było jej potrzeba. Ładny kolor, zgrabna geometria oraz bardzo fajny, tylny bagażnik. Nie jest też bardzo ciężki, co jest ważne, bo akurat w bloku bez windy, bywa to problematyczne, żeby wytargać go do góry.
witam, chcę sobie kupić rower, aby pojeździć amatorsko czy polecacie jakiś konkretny rower? ewentualnie co sądzicie o indiana mtb pulser 2,7 D lub unibike flash lds? z góry dziękuję i pozdrawiam