Jakie okulary rowerowe będą najlepsze? Ranking z 04 października 2024
Czym powinny się cechować dobre okulary dla rowerzysty? W jakich warunkach sprawdzą się szkła przeciwsłoneczne i przyciemniane?
Lato to czas sprzyjający licznym wycieczkom rowerowym. Bliższe i dalsze eskapady wymagają jednak odpowiedniego przygotowania, aby trasa przebiegała bezpiecznie i była czystym źródłem przyjemności. Przed wakacjami warto zatem zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Jednym z nich są okulary rowerowe, bez których wielu amatorów tego sportu nie wyobraża sobie nawet najkrótszych wycieczek. W sklepach dostępnych jest mnóstwo modeli w różnych cenach. Poniżej podpowiadamy, jak właściwie dobrać tego rodzaju sprzęt do swoich potrzeb.
Co jest najważniejsze w okularach rowerowych?
Kupując gogle rowerowe powinniśmy zwracać na wiele, czasami mogłoby się wydawać, że nieistotnych czynników. Podstawą jest jednak to, aby były one wygodne i odpowiadały naszym potrzebom w sposób optymalny. Każdy człowiek ma inny kształt głowy, nosa czy uszu, dlatego to, co pasuje jednemu, niekoniecznie będzie odpowiednie dla kogoś innego. Najlepszym rozwiązaniem jest przymiarka przed samym zakupem. Jeśli wybrany model uciska w którymś miejscu, albo spada podczas najmniejszych ruchów, zdecydowanie nie jest to dobra opcja. Nawet, jeśli nie od razu znajdziemy najwygodniejsze okulary szosowe, nie ma się czym martwić – lepiej poświęcić nieco więcej czasu niż później męczyć się z nieodpowiednim sprzętem.
Niezbędna ochrona
Poza wygodą, okulary rowerowe powinny również zapewnić odpowiedni poziom ochrony oczu. Nie chodzi tylko o oślepiające promienie słoneczne, ale również o tak prozaiczne rzeczy jak uniknięcie łzawienia oczu podczas porywów wiatru oraz spotkania z rozpędzonym owadem. Nie lada niebezpieczeństwem są również małe kamyczki odpryskujące spod kół samochodów oraz innych rowerów. Spotkanie z nimi jest nie tylko nieprzyjemne, ale również bardzo niebezpieczne dla zdrowia naszych oczu.
Jedną z najistotniejszych rzeczy podczas wybierania gogli rowerowych jest również zwrócenie uwagi na to, czy szkła posiadają filtr UV, którego głównym zadaniem jest ochrona przed promieniowaniem UVA, UVB, UVC. Obecnie, nietrudno znaleźć tego typu okulary szosowe, gdyż praktycznie wszystkie modele posiadają taki filtr. Warto jednak ostrożnie podejść do modeli, których cena nie przekracza pięciu złotych.
Czy warto wybrać szkła fotochromowe?
Okulary rowerowe posiadające tego rodzaju szkła charakteryzują się tym, że ciemnieją lub rozjaśniają się w zależności od intensywności promieniowania UV. Warto jednak pamiętać, że taki sprzęt potrzebuje nieco czasu, aby dostosować się do warunków panujących podczas wycieczki. Ciężko stwierdzić, czy będzie to trwało kilka sekund, czy nawet do kilkunastu minut. W dużej mierze ten czas zależy od tego, jak mocno zmieniają się warunki podczas jazdy. Trzeba także zauważyć, że cena akcesoriów z takimi szkłami może być znacznie wyższa od tych standardowych. Niosą one ze sobą jednak wiele korzyści, których nie uświadczymy inwestując w najprostszy i najtańszy model.
Polecamy!
Jakie inne cechy są istotne?
Wymienione powyżej cechy są tymi, na które powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Jeśli jednak zależy nam, aby okulary szosowe były optymalnie dopasowane do naszych potrzeb i wymagań, warto rozważyć jeszcze inne, dodatkowe opcje.
- Wymienne szkła – zazwyczaj jest to zestaw zawierający szkła przeznaczone do jazdy w różnym natężeniu promieniowania słonecznego. Najpopularniejsze odcienie to ciemny, pomarańczowo/żółty i przezroczysty. Każdy z nich jest dopasowany do innych warunków pogodowych. Świetną opcją są zwłaszcza szkła przezroczyste, które doskonale sprawdzają się jako ochrona przed owadami podczas jazdy wieczorową porą.
- Powłoka przeciwdziałająca parowaniu szkieł – informacje o tego typu udogodnieniach są zamieszczone na większości modeli – zarówno tańszych, jak i droższych. Wiele jednak zależy od jakości materiałów, z jakich zostały wykonane gogle rowerowe. Należy jednak pamiętać, że dużą rolę odgrywa również stopień pocenia się podczas jazdy, który jest indywidualny dla każdego rowerzysty. Najlepszym sposobem na sprawdzenie skuteczności tego rodzaju systemów jest po prostu rozeznanie wśród użytkowników, którzy mają możliwość praktycznego sprawdzenia.
- Opcja dla osób noszących okulary korekcyjne – tak, istnieją takie rozwiązania. Jednym z nich są przeciwsłoneczne okulary rowerowe z wbudowanym adapterem na okulary korekcyjne. Na rynku jest dostępnych wiele modeli w różnych przedziałach cenowych. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie, aby w pełni cieszyć się urokami wycieczek rowerowych.
Wybór odpowiednich okularów do jazdy na rowerze może z pozoru wydawać się czymś łatwym i przyjemnym. Aby jednak podjąć właściwą decyzję, warto skupić się na kilku ważnych elementach, które mimo, iż wydają się mało istotne, mają kluczowe znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa jazdy.
Okulary rowerowe – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane okulary na rower, dostępne w kategorii Rowery i akcesoria. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Podsumowanie, czyli jakie okulary do jazdy rowerem?
Dobrze dopasowane okulary powinny chronić nasze oczy nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV (wybierajmy okulary przeciwsłoneczne, wyposażone w filtr UV), ale również zabezpieczyć przed wiatrem, deszczem, gradem, odpryskami oraz kamykami, które nierzadko podczas jazdy „odpryskują” spod kół i mogą w ten sposób wyrządzić nam krzywdę.
Często zdarza się, że przy tańszych konstrukcjach okularów przeciwsłonecznych dochodzi do zaparowania szkieł, co podczas jazdy bywa szczególnie uciążliwe. Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zakup modelu dysponujące systemem wentylacji w postaci wyprofilowanych otworów, dzięki czemu wydatnie zmniejsza się ryzyko „zamglonych” soczewek.
Dobre okulary rowerowe powinny być przede wszystkim wygodne – warto na własną rękę przetestować kilka wariantów podczas samej jazdy, ponieważ w takich warunkach wychodzą najczęściej wszelkie niedogodności związane z niedopasowaniem oprawek do kształtu twarzy oraz nosa. Dopasowanie kolorystyczne okularów do spodni rowerowych, butów, kasku rowerowego itp. warto brać także pod uwagę, jednak nie powinno ono stanowić głównego kryterium wyboru.
Przy zmiennych warunkach swoją rolę świetnie spełnią okulary posiadające możliwość wymiany soczewek w oprawkach. Wymienne szkła powinny być odpowiednio wytrzymałe, warto trzymać je zabezpieczone np. w futerale.
Droższe konstrukcje wyposaża się często w szkła fotochromowe – cechuje je reakcja soczewek na promienie słoneczne, co powoduje, że w zależności od poziomu nasłonecznienia regulowany jest stopień ich przyciemnienia. Soczewki z takim udogodnieniem z pewnością docenią osoby wyczynowo zajmujące się jazdą na rowerze – czy to wyścigach szosowych kolarskich, czy też podczas zawodów MTB.
Mi się strasznie widzą okulary Rudy Project Tralyx, widziałem je na stronie cyclingweekly.com/reviews/glasses-goggles/rudy-project-tralyx-sunglasses. Te gogle wyglądają zacnie 😀
Zdecydowanie się przydadzą, gdy jedziemy w pełnym słońcu. Naprawdę dużą dają, nawet takie najtańsze okulary. W przypadku gogli różnica między tymi tanimi, a nieco droższymi, jest wg mnie spora (zaparowania, kąt widzenia, jakość obudowy itp.).