Jakie opony do roweru MTB? Ranking z 05 października 2024
Nie jest to kolejny artykuł zachęcający do kupna konkretnego produktu. Po jego przeczytaniu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę przed wizytą w sklepie z częściami rowerowymi lub złożeniem zamówienia przez Internet. Warto więc poświęcić chwilę uwagi na jego przeczytanie, bo opony to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia roweru MTB!
Odpowiadają za przyczepność górala do podłoża, skuteczność hamowania, a więc przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy. Zapoznaj się z poradnikiem i sprawdź, jakie opony MTB wybrać i czym kierować się podczas ich zamawiania.
Jakie zadania musi realizować opona do roweru MTB?
Opona do rowerów górskich spełnia zupełnie inne zadania niż ogumienie do rowerów szosowych. Zmaga się ze znacznie trudniejszym terenem i przeszkodami. Została zaprojektowana z myślą o pokonywaniu nawet ekstremalnie trudnych tras górskich, na których nie brakuje kamieni, a także stromych podjazdów i zjazdów.
Dlatego jej konstrukcja różni się od zwykłej opony. Specjalna mieszanka ogumienia ze wzmocnionymi ściankami bocznymi sprawia, że opona nie ulega zniszczeniu nawet pod dużym naciskiem.
Sklep z częściami rowerowymi Baribal Bike oferuje różnego rodzaju opony rowerowe. Wybierając ogumienie do MTB, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- bieżnik,
- szerokość opony,
- średnicę pasującą do Twoich kół.
Bieżnik opony
Wysokość i kształt bieżnika mają decydujące znaczenie dla właściwości jezdnych opony. Protektor składa się z części centralnej, zwykle najtwardszej, która ma stały kontakt z podłożem. Odpowiada ona za przyczepność, opory toczenia oraz skuteczność hamowania.
Między strefą centralną a bocznymi klockami znajduje się obszar pośredni, który wpływa na zachowanie roweru w trakcie lekkich skrętów, a także jazdy po miękkim podłożu. Na zewnątrz znajdują się klocki boczne, wspierające ogumienie w trakcie mocnych skrętów oraz podczas dużego przechylenia jednośladu. Zwykle zewnętrzna część opony wykonana jest z miękkiej gumy, co zwiększa jej przyczepność.
Wybierając dobre opony do roweru górskiego (https://sklep.baribalbike.pl/kategorie/czesci/kola-opony/opony-2), musisz wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, po którym lubisz jeździć, a także warunki pogodowe. Na suchej ubitej nawierzchni sprawdzi się bieżnik z niskimi, gęsto osadzonymi klockami. Zapewniają one szybką i bezpieczną jazdę, pewnie trzymają się drogi, ale jednocześnie stawiają mały opór w trakcie toczenia.
Odwrotna jest sytuacja, gdy jezdnia jest nierówna, miękka, a nawet grząska. Jeśli preferujesz takie nieco ekstremalne warunki, wybierz protektor z wysokimi, rzadko rozstawionymi klockami. Jest jeszcze wariant pośredni bieżnika, który stanowi kompromis pomiędzy wcześniejszymi propozycjami. Ma on stosunkowo gęsty środek, większe klocki w strefie pośredniej oraz wysokie w bocznej.
Oprócz trzech głównym rodzajów bieżnika występują jeszcze inne typy, rzadziej wybierane przez miłośników rowerów górskich. Jest to na przykład szybka opona MTB z prawie całkowicie płaskim protektorem przystosowana do rozwijania znacznych prędkości. Jeszcze inną technologią charakteryzuje się ogumienie przeznaczone do jazdy po błocie lub śniegu.
Szerokość opony
Drugim parametrem, który należy uwzględnić przy zakupie opony, jest jej szerokość. Rozmiar ten decyduje o przyczepności ogumienia zarówno podczas jazdy, jak i hamowania. Szerokość wpływa również na pokonywanie przeszkód, takich jak głazy, dołki czy kamienie.
Kiedyś modne były wąskie opony rowerowe, ponieważ panowało błędne przekonanie na temat ich lepszego toczenia. Obecnie jednak większość kolarzy decyduje się na szerokie ogumienie. Trend ten wynika między innymi z faktu, że rowerzyści coraz częściej wybierają trudne, wyboiste trasy, na których lepiej sprawdzają się szersze opony.
Polecamy!
Ten rodzaj ogumienia znakomicie nadaje się do jazdy na nierównym, grząskim terenie i po górskich szlakach. Dobre opony rowerowe MTB amortyzują wstrząsy oraz chronią dętkę przed przebiciem, płynnie tocząc się przy tym po powierzchni drogi.
Jaka szerokość opony rowerowej będzie więc optymalna do Twojego roweru? Obecnie standardem są opony o szerokości od 2,2 do 2,6 cala. W sprzedaży dostępne jest również ogumienie w mniejszym lub większym rozmiarze, ale jest ono rzadziej wybierane.
Kolejną ważną kwestią jest dopasowanie szerokości opony do szerokości obręczy(https://sklep.baribalbike.pl/kategorie/czesci/kola-opony/obrecze-2). Zbyt wąska opona może wpaść w obręcz, a zbyt szeroka może się jej słabo trzymać. Przed kupnem ogumienia trzeba więc sprawdzić szerokość wewnętrzną koła. Informacja ta znajduje się na naklejce, a jeśli jej nie ma, należy zmierzyć obręcz samodzielnie.
Polecamy!
Średnica koła
Oponę należy dostosować również do wielkości koła. Rozmiar ten opisany jest w calach i dla rowerów górskich wynosi: 26”, 27,5” i 29”. Obecnie standardem są koła o wielkości 29” i 27,5”, dlatego w tych dwóch rozmiarach oferowana jest większość asortymentu. Informacja na temat wielkości i szerokości opony znajduje się na jej boku. Na przykład numer 29 x 2,4 oznacza oponę o średnicy 29 i szerokości 2,4 cali.
Wybierając opony do rowerów górskich, warto też zwrócić uwagę na inne parametry. Ważne są między innymi: gęstość oplotu, rodzaj mieszanki gumowej czy wzmocnienia opon.