Przyczepka rowerowa – jaką najlepiej kupić dla dziecka? Ranking z 13 października 2024
Co wybrać: fotelik czy przyczepkę rowerową? Jakie kryteria brać pod uwagę?
Wędrówki oraz wypady całą rodziną na krótkie i długie spacery stanowią znakomitą formę rekreacji, a także aktywnego wypoczynku.
Jeżeli uwielbiamy wypady rowerowe, wówczas powinniśmy zatroszczyć się o nasze dziecko montując na naszym jednośladzie fotelik rowerowy lub też zdecydować się na przyczepkę rowerową. Ta druga opcja stanowi znacznie pokaźniejszą inwestycję, jednak zapewnia ona większy komfort (szczególnie polecane modele z dodatkową amortyzacją) oraz wyższy poziom bezpieczeństwa.
Zalety fotelików rowerowych dla dziecka
Jeżeli zdecydujemy się na zakup fotelika rowerowego, to przede wszystkim ze względu na jego:
- niewielkie gabaryty,
- prostotę montażu,
- znacznie niższą cenę w porównaniu z przyczepkami rowerowymi,
- bliższy kontakt wzrokowy z naszym dzieckiem (w przypadku fotelików przednich).
Można także pokusić się o wersję fotelika razem z ochronną szybą.
Starsze wersje przednich fotelików rowerowych montuje się na sztycy, co przy dłuższej eksploatacji powoduje niestety problemy z poprawnym działaniem układu sterowania. Ten typ krzesełka zabiera nam również sporo komfortu z jazdy, dlatego najczęściej kupowane są modele montowane na bagażniku, czyli z tyłu. Na tyle jednośladu możemy przewieźć dziecko, które waży więcej (foteliki rowerowe tylne posiadają z reguły wyższy limit), a ponadto tego typu krzesełka cechują się lepszą amortyzacją.
Polecamy!
Podstawowym kryterium fotelika rowerowego dla dziecka powinny być przede wszystkim normy bezpieczeństwa, które spełnia dany model. Standardy w przypadku tego rodzaju produktów są objęte specjalnymi zapisami, ujęte m.in. w normie EN 14344:2004.
Zalety przyczepki rowerowej pod kątem bezpieczeństwa
- kulowy zaczep minimalizujący ryzyko przewrócenia się konstrukcji;
- w ofertach sklepów znaleźć można przyczepki, w których przewozić można więcej niż jedno dziecko;
- odpowiednia wentylacja zapewniona przez otwory;
- stosunkowo duża masa własna sprzyja stabilności przyczepki;
- ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak chociażby opady deszczu, nadmierne słońce czy też wiatr (sprawdzajmy przed zakupem materiał dachu przyczepki, z jakiego jest wykonana);
- konstrukcja wykonana z wytrzymałych materiałów, dzięki którym dziecko będzie lepiej chronione podczas zdarzających się wypadków;
- na bezpieczeństwo wpłynie zastosowanie odpowiednio mocnych hamulców nożnych, w lepszych modelach znaleźć można bardzo skuteczne hamulce tarczowe.
Wielkość przyczepki rowerowej
Wiele modeli oferowanych przyczepek rowerowych dla dzieci posiada wariant 1- lub 2-osobowy. Preferowany przez nas rozmiar jest oczywiście ściśle skorelowany m.in. z ilością posiadanych pociech czy też ich wiekiem. Alternatywą mogą się natomiast okazać składane modele jednokołowe, które zdadzą egzamin np. w zatłoczonym mieście. Łatwe i szybkie składanie przyczepki to istotna kwestia, warto brać ją pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu.
Wbrew pozorom różnica w cenie pomiędzy różnymi wariantami nie jest zbyt duża (często kilkaset zł), natomiast gabaryty oraz masa własna znacząco wzrastają. Decydując się na daną przyczepkę musimy uwzględnić też kwestię jej przechowywania – czy mamy wystarczającą ilość miejsca na nią. Duże rozmiary mogą znacząco przeszkadzać podczas jazdy w zatłoczonym mieście, natomiast komfort większej ilości miejsca nasze dzieci docenią podczas wypraw rowerowych po wytyczonych ścieżkach, szlakach itp.
Ważna kwestia to szerokość przyczepki, którą warto dostosować do naszego miejsca zamieszkania – czy przypadkiem nie będzie ona za szeroka, żeby bezproblemowo zmieścić się np. w drzwiach wejściowych, windzie.
Przy porównywaniu modeli przyczepek dla dzieci zwracajmy oczywiście uwagę na ich maksymalną nośność.
Amortyzacja w przyczepce
Odpowiednia amortyzacja przyczepki rowerowej przydaje się zwłaszcza podczas wypadów rodzinnych, gdzie teren pełen jest nierówności. W takiej sytuacji postawmy na produkt posiadający lepszą amortyzację, najlepiej regulowaną (chociażby tzw. amortyzacja piórowa), co będzie się oczywiście wiązało z wyższą ceną zakupu. W tańszych modelach rolę amortyzacji pełni zazwyczaj zwykła sprężyna.
Sama amortyzacja wpływa bardzo korzystnie na komfort dziecka podczas podróży. Jeżeli natomiast przyczepka będzie wykorzystywana tylko i wyłącznie do podróżowania na równych ścieżkach rowerowych, wykonanych z asfaltu lub kostki brukowej, wówczas to kryterium wyboru odgrywa mniejszą rolę.
Wygoda podróżowania w przyczepce
Komfortowa pozycja dziecka stanowi klucz w wyborze odpowiedniej przyczepki rowerowej. Skąd jednak możemy wiedzieć, jaka jest optymalna? Wystarczy poszukiwać wśród modeli wyposażonych w możliwość jak największej regulacji kąta nachylenia siedziska, co często jest wykorzystywane w lepszych przyczepkach. Młodsze dziecko z pewnością będzie chętniej przebywało w pozycji półleżącej lub nawet prawie leżącej. Miejmy ten aspekt na uwadze podczas zakupu przyczepki.
Regulacja samej rączki przyda się, gdy chcemy dostosować jej wysokość do wzrostu. To wpływa na komfort prowadzenia, szczególnie w momencie funkcjonowania przyczepki jako wózka spacerowego.
Polecamy!
Zabezpieczenie dziecka podczas podróży
Wygoda to nie wszystko – dziecko w przyczepce rowerowej powinno być należycie chronione nie tylko przez odpowiedni materiał przyczepki, ale również przez bezpiecznie skonstruowane siedzisko. Za stabilną pozycję podczas jazdy odpowiada m.in. dobre trzymanie boczne, fotelik powinien być zatem wyprofilowany, z regulacją.
Pasy bezpieczeństwa to ważny aspekt, zadbajmy o to, aby posiadały one wyściółkę wykonaną z komfortowych materiałów, zapewniających zarówno stabilne zapięcie, jak i wygodę podróżowania (nie powinny za mocno ściskać ani być zbyt luźne).
Dodatkowym elementem poprawiającym bezpieczeństwo i komfort jazdy przyczepką rowerową są montowane w siedziskach zagłówki, spotykane raczej w modelach znacznie droższych. Odpowiednio profilowane oraz regulowane stanowią zabezpieczenie zwłaszcza dla odcinka szyjnego dziecka.
Przestrzeń we wnętrzu przyczepki
Bardzo ważne kryterium, wpływające na komfort podróżowania dziecka. Powinniśmy rozglądać się za modelem dysponującym dużą przestrzenią, gdyż w przeciwnym razie może się okazać, że nasza pociecha szybko rosnąc będzie miała po prostu za ciasno. Nie tylko dotyczy to miejsca nad głową, ale także w siedzisku i na nogi, aby w razie konieczności móc je swobodnie rozprostować.
Na potrzeby dłuższych wojaży przyda nam się pojemny bagażnik, z kolei zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz przyczepki z pewnością obecność kieszonek będzie mile widziana.
Ochrona dziecka przed słońcem i deszczem
Główną zaletą przyczepki rowerowej w porównaniu z fotelikami dla dziecka jest możliwość jej zamknięcia, dlatego tak ważny jest wybór modelu wykonanego z odpowiednich materiałów, które zapewnią naszym pociechom ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.Przede wszystkim materiał powinien być wodoodporny i wiatroszczelny, gdy nagle podczas wypadu na przejażdżkę do lasu czy też w trasie nastąpi pogorszenie pogody. Musimy jednak mieć na względzie fakt, że pewne rzeczy dotyczące możliwości danej przyczepki wychodzą najczęściej podczas jej użytkowania, nie należy jej natomiast testować w warunkach ekstremalnych (np. bardzo mocno ulewa, silny wiatr).
Poszycie powinno być szczelne, dobrze sprawują się elementy plastikowe spasowane z naciągniętym materiałem (plastik nie przemaka, zapewnia też dobrą ochronę przed wiatrem). Warto postawić na modele, które posiadają siedzisko w całości wykonane właśnie z tworzywa sztucznego.
Materiał osłony powinien być nieprzemakalny, a ponadto chronić dziecko przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Ponadto musimy brać pod uwagę, że wilgoć może dostać się do wnętrza przyczepki również od spodu, dlatego najlepiej dno powinno być wykonane w elementów plastikowych.
Montowane w przyczepkach rowerowych osłony przeciwsłoneczne mogą być zdejmowane, czyli ruchome, lub też będące stałym elementem bez możliwości jego złożenia czy też demontażu. Warto nadmienić, że dzięki swojej szczelności pozwalają one chronić dziecko także przed piaskiem lub innymi zanieczyszczeniami, które przy otwartej osłonie mogłyby dostać się do wnętrza.
Chcąc zapewnić optymalny komfort dziecku podczas podróży zadbajmy o to, aby przyczepka posiadała możliwie jak najwięcej otworów wentylacyjnych i wywietrzników. Dobrym rozwiązaniem będzie możliwość demontażu szyby ochronnej.
Waga przyczepki rowerowej
Determinują ją przede wszystkim zastosowane materiały oraz wielkość. Modele dwuosobowe są z reguły cięższe, dla drobnego rodzica czy też opiekuna dłuższa podróż może się okazać męcząca. W tym przypadku musimy znaleźć optymalne połączenie stabilności z masą własną przyczepki. Najlżejsze modele ważą poniżej 10kg, natomiast na rynku znaleźć można egzemplarze dochodzące do 20kg
Oczywiście do wagi przyczepki rowerowej musimy doliczyć wagę naszych pociech oraz akcesoria, które zabierzemy w podróż 🙂
Przyczepka rowerowa na zakupy
Żyjemy w czasach, w których miasta są zatłoczone i pełne samochodów. Nie ma miejsc parkingowych. Wypad na zakupy samochodem wiąże się z frustracją i stresem. Więc co zrobić, gdy potrzebujemy jechać na większe zakupy? Idealnym rozwiązaniem będzie właśnie rower z dołączoną przyczepką na zakupy. Wyglądem odbiega ona nieco od przyczepki występującej w postaci wózka dziecięcego, nie posiada siedzisk, a jedynie płaską podłogę świetnie nadającą się do transportu zakupów czy też różnego rodzaju narzędzi czy też sprzętu.
Wygoda i ekologia
Przyczepka rowerowa na zakupy to wygodna opcja dla wszystkich, którzy potrzebują przewieźć coś większego rowerem. Szybki montaż i podczepienie przyczepki sprawiają, że użytkowanie tego funkcjonalnego dodatku jest przyjemne i bezproblemowe.
Teraz już nie trzeba wydawać pieniędzy na paliwo i zanieczyszczać środowiska spalinami samochodowymi. Dzięki przyczepce rowerowej na zakupy w sposób bezpieczny, szybki i ekologiczny przewieziesz wszystkie sprawunki do domu.
Na przyczepkę rowerową można załadować towar o masie kilkudziesięciu kilogramów i bez najmniejszego wysiłku przetransportować w dowolne miejsce. Gdy zajdzie potrzeba przyczepki można użyć jako wózek ręczny. Specjalny uchwyt zapewnia wygodny transport również bez pomocy roweru.
Przyczepki rowerowe – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane przyczepki rowerowe, dostępne w kategorii Rowery i akcesoria. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Podsumowanie, czyli jaką przyczepkę rowerową kupić?
Głównym przeznaczeniem wózków rowerowych jest oczywiście zapewnienie komfortowych warunków transportu naszym pociechom. Ich niewątpliwa mocna strona to również odpowiednie zabezpieczenie dziecka podczas podróży jednośladem.
Rozważając kwestię wyboru odpowiedniej przyczepki lub fotelika na czoło wysuwa się oczywiście zagadnienie budżetu, jakim dysponujemy. Krzesełko rowerowe dla dziecka dobrej jakości możemy nabyć już za kilkaset zł, natomiast w przypadku wózka musimy przeznaczyć przynajmniej 2-3 razy więcej. Stabilność konstrukcyjna, mocny szkielet, lepsza amortyzacja drgań podczas jazdy oraz zamknięta struktura zapewniają dziecku wyższy poziom bezpieczeństwa, w przypadku którego nie warto oszczędzać.
Duża przestrzeń, jaką oferują przyczepki rowerowe, to kolejny atut i korzyść przemawiająca za ich wyborem. W zależności od preferencji oraz zapotrzebowania możemy wybrać wózek kilkuosobowy, spora ilość miejsca pozwala wykorzystać go również np. jako środek transportu zakupów czy też asortymentu do grillowania lub piknikowania.
Elementami, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu przyczepki rowerowej, z pewnością będzie obecność zaczepu kulowego oraz regulowanych pasów bezpieczeństwa z wygodnymi zapięciami, które będą stabilizowały dziecko w podróży. Materiał, z jakiego została pokryta przyczepka, powinien należycie chronić przed deszczem oraz wiatrem, a także zapewnić odpowiednią wentylację.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na fotelik czy też przyczepkę rowerową, warto wyposażyć nasze dziecko w kask rowerowy. Nie warto ryzykować, bezpieczeństwo przede wszystkim.
A co sądzicie o tej dwuosobowej przyczepce Thule Chariot Lite 2? Według opisu i zapewnień można z nią spokojnie biegać oraz jechać rowerem, trochę droga jest, ale może warto?
Z tego co widzę to ma dobre opinie, można już znaleźć sklepy poniżej 3k zł, co w połączeniu z wielofunkcyjnością tej przyczepki jest ceną dość atrakcyjną. Nie testowałem, ale sugerując się innymi serwisami godna polecenia również ze względu na jej lekkość i bezpieczeństwo, dobra również na sportowe wypady z dziećmi.
Na bikeworld polecają przyczepkę Burley D’LITE X, to jest wersja dla dwójki dzieci, z nośnością do 45 kg max. Ma hak i zaczep, nie waży specjalnie dużo, bo niecałe 13 kg. Cena dość wysoka, bo niecałe 4 tysiące zł, ale z tego co widzę, to takie dobre przyczepki rowerowe tyle kosztują.
Dałbym ocenę 5, ale brakuje mi rankingu. Kiedy się pojawi? Bo na razie tylko mogę się posiłkować opiniami innych użytkowników i i ich propozycjami przyczepek.
No właśnie, brakuje mi chociażby jakichkolwiek rekomendacji w postaci polecanych modeli przyczepek. No nic, uzbrójmy się w cierpliwość, może się pojawi 🙂