Rower szosowy Ranking z 05 grudnia 2024
Jakie cechy powinien posiadać dobry rower na trasy o dobrej nawierzchni? Co jest najbardziej istotne w wyborze „szosówki”?
- do jazdy na czas,
- do jazdy po asfalcie i drogach szutrowych,
- do jazdy na górskich odcinkach,
- do jazdy po płaskim terenie.
Każdy sam musi odpowiedzieć sobie pytanie, w jakim terenie będzie z takiego roweru korzystał. Damski czy też męski rower szosowy do codziennych i niezbyt zaawansowanych zastosowań powinien być możliwie jak najbardziej uniwersalny, dzięki temu będzie można się nim poruszać po różnorakich terenach i czerpać z tego przyjemność. Powinien posiadać też wzmocnioną ramę, która będzie stabilna, co zdecydowanie przedłuży jego żywotność.
Polecamy!
Na rowerze kolarz powinien czuć się komfortowo, a więc warto wybrać takie, które oferują odpowiedni poziom wygody, aby móc spokojnie pokonywać na nich dziesiątki kilometrów w ciągu jednego dnia.
Rowery – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane rowery, dostępne w kategorii Rowery / rodzaje. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Rowery z ramą karbonową
W tańszych rowerach szosowych wyróżnia się przeważnie ramy aluminiowe oraz stalowe. Aluminiowa rama okazuje się być dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, jednak zdecydowanie lepszą opcją jest na pewno karbon. Takie ramy występują jednak w zdecydowanie droższych modelach rowerów szosowych i trzeba przeznaczyć na nie kilka tysięcy złotych. Przede wszystkim rama karbonowa jest dużo lżejsza, kolarz może więc liczyć na lepszą aerodynamikę.
W nieco droższych modelach występują również karbonowe widelce oraz lepszy osprzęt, który jest bardziej funkcjonalny. Rama to podstawa sukcesu – im solidniejsza, a przy tym lżejsza, tym szybciej i bardziej komfortowo można poruszać się na rowerze szosowym.
Chainstay, czyli widełki tylne roweru szosowego, powinny być jak najkrótsze, aby nasz jednoślad uzyskiwał jeszcze lepsze parametry w kontekście aerodynamiki oraz zwrotności (za krótkie widełki uznaje się takie poniżej 410 mm).
Dla osób poszukujących roweru szosowego wspierającego systemy elektroniczne warte rozważenia jest sprawdzenie specyfikacji producenta oraz zwrócenie uwagi na lokalizację prowadzenia linek (takie umieszczone od wewnętrznej strony jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem).
Bardzo ważną rolę przy wyborze odgrywa górna rura ramy, w przypadku której długość determinuje tak naprawdę przeznaczenie roweru. Długa rura horyzontalna zapewnia większe pochylenie sylwetki podczas jazdy, co przyczynia się do zmniejszenia oporu powietrza i tym samym szybszej przejażdżki. Dla osób ceniących sobie komfort przeznaczone są krótsze górne rury. Samą pozycję możemy modyfikować korzystając ze wspornika kierownicy.
Wysoka rura sterowa zarezerwowana jest dla szosowych rowerów typu endurance, czyli takich do przyjemnej przejażdżki, z zachowaniem dużego poziomu wygody. Jeżeli szukamy jednośladu wyczynowego na szosę – główka ramy powinna być jak najkrótsza.
Polecamy!
Rower do treningów i zawodów
Bardzo dobrym wyborem będzie kupno roweru szosowego do treningów oraz zawodów w jednym. Takich jednośladów jest na rynku naprawdę wiele, więc wystarczy udać się do sklepu rowerowego, gdzie na pewno wybierze się dla siebie optymalny model. Dzięki temu na jednym rowerze będzie można pokonywać trasy treningowe i wyścigowe.
Rower wyścigowy powinien skutecznie niwelować wszystkie drgania, pozycja kolarza na takim rowerze musi być bardzo pewna i stabilna, dzięki czemu nie dojdzie do żadnych zachwiań przy prowadzeniu roweru. W ten sposób kolarz nie wywróci się na asfalt i nie odnotuje tym samym żadnych poważnych obrażeń, które mogą go przecież wyeliminować z dalszej jazdy.
Rower dobrany do budowy ciała
Kluczem do sukcesu jest rower dobrany do budowy ciała. Jest to tak samo ważne u kobiet, jak i u mężczyzn. Dzięki temu na takim rowerze będzie można poruszać się:
- swobodniej,
- pewniej,
- szybciej.
Ważne jest to, aby rower nie był ani zbyt lekki, ani zbyt ciężki. Jeśli będzie zbyt lekki może okazać się niewłaściwym wyborem dla osób, które nie należą do najszczuplejszych. Dobierając dla siebie rower szosowy (niezależnie, czy będzie to model damski czy męski) warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on pedały zatrzaskowe. To niezbędny element w dobrym rowerze szosowym, dzięki nim można bez problemów włożyć buty kolarskie do pedałów – gdy nastąpi ich zatrzaśnięcie, umożliwi to swobodniejsze poruszanie się na rowerze, również buty nie będą się ślizgały na pedałach.
Warto przed zakupem roweru szosowego wykonać „przymiarki”, aby rowerzysta mógł stwierdzić, że dobrze czuje się na wybranym sprzęcie i będzie na nim komfortowo poruszał się po różnych trasach.
Odpowiednia kierownica
Bardzo ważnym elementem w rowerach szosowych jest także kierownica. Musi mieć ona odpowiedni kształt, a więc najlepiej jeśli jest to tzw. baranek. Dzięki temu można zachować elastyczną pozycję podczas jazdy na rowerze, co przydaje się zwłaszcza podczas pokonywania długich odcinków na rowerach. Przy okazji pozwala ona naturalnie układać dłonie, dlatego też bez problemów będzie można jechać szybciej, a więc zachować optymalną aerodynamikę w każdych warunkach atmosferycznych.
Rowery szosowe – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane rowery szosowe, dostępne w kategorii Rowery / rodzaje. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Jak cena wpływa na jakość roweru szosowego?
- Klasyczne „szosówki” z prawdziwego zdarzenia cenione są przede wszystkim za swoją lekkość oraz mobilność, którą zawdzięczają swojej ramie. Tańsze modele, będące do nabycia za kwotę do 2000 zł, niestety dają nam ograniczone pole manewru. W rowerach szosowych z tego przedziału cenowego raczej nie mamy co liczyć na konstrukcję wykonaną z karbonu, do naszej dyspozycji otrzymamy ramę aluminiową z widełkami stalowymi lub też również aluminiowymi. Efekt to znacząco większa masa własna, która spokojnie przekracza zazwyczaj 10 kg. Delikatny plus to najczęściej spotykane zewnętrzne poprowadzenie pancerzy oraz linek, co ułatwia dostęp do nich w przypadku serwisu lub wymiany.
- Podążając do wyższych przedziałów cenowych (np. do kwoty 3000 zł) możemy już napotkać rowery szosowe wyposażone w klamkomanetki, które znacząco zwiększają komfort zmiany przełożeń oraz hamowania. Plus w droższych konstrukcjach to znacznie poszerzone możliwości wyboru jednośladu posiadającego większą ilość przerzutek, co przydaje się szczególnie przy jeździe po trasie z podjazdami czy też zjazdami.
- Koła tak jak w przypadku rowerów trekkingowych, to zazwyczaj 28-calowe konstrukcje, które oczywiście są w „szosówkach” nieco węższe – poniżej 30 mm.
- Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniej kierownicy – charakterystyczny dla rowerów kolarskich baranek lub prosta kierownica typu flat. Tańsze modele jednośladów szosowych można spotkać w obu wariantach, warto natomiast przetestować np. podczas jazdy próbnej, który wariant kierownicy bardziej nam odpowiada pod kątem komfortu.
- Alternatywą dla zakupu tańszego roweru szosowego jest zdecydowanie się na używaną „kolarkę” z nieco wyższej półki. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o jej stanie technicznym, naprawach serwisowych oraz przeszłości. Dobrym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji poproszenie o pomoc osoby doświadczonej, aby oceniła obserwowany przez nas model.
Podsumowanie
Dobry dla nas rower szosowy musi posiadać wiele przydatnych elementów, aby można było się na nim komfortowo poruszać i liczyć na to, że będzie osiągało się na takim jednośladzie dobre wyniki sportowe.
Tani rower szosowy to dobra opcja dla osób początkujących i poszukujących ekonomicznego rozwiązania, jednak w miarę finansowych możliwości warto przeznaczyć na szosówkę nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, że skorzysta się z niej optymalnie przy każdej okazji.
Oczekując odpowiednich efektów postawmy na ramę karbonową, gdyż zapewnia ona podczas jazdy odpowiednią sztywność oraz wyższą zdolność do pochłaniania drgań generowanych przez nierówności nawierzchni. To wszystko przekłada się na osiąganie wyższych prędkości – również na drogach w gorszym stanie.
Jeśli chodzi o dodatki, to warto dobierać je samodzielnie, nie trzeba decydować się na rower szosowy z kompletnym osprzętem. Skompletować można go samodzielnie, często wiąże się to z mniejszymi wydatkami finansowymi, a już na pewno z odpowiednim wyborem, ponieważ poszczególne elementy osprzętu mogą pochodzić od różnych producentów, co przy zakupie kompletnego osprzętu jest niemożliwe.
Rower szosowy to chyba najlepszy wybór – szybki rower na asfalt sprawdza się świetnie. Od dwóch sezonów mam jeden i spisuje się dobrze, aczkolwiek nie wiem czy na lato nie kupię czegoś innego, co jest już po prostu nowszej generacji i z lepszym osprzętem, bo ten już jest wysłużony.
Dzięki za artykuł, a przede wszystkim za ranking. Miałam niezły mętlik co kupić, ale udało mi się wybrać rower szosowy kross. Sam w sobie jest mega, wydaje się solidny i po kilku jazdach w tym sezonie wiem, że spełni moje oczekiwania całkowicie. Warto zwrócić uwagę na osprzęt, bo często jest to coś na czym chcą ciąć koszty, a jakby nie patrzeć jest to bardzo istotne.
Moja żona dzięki Wam kupiła sobie damski rower szosowy giant i jest pod wrażeniem. Sama firma to coś na co zazwyczaj stawiamy w kwestii rowerów – sprawdzony i porządny producent. Rower sam w sobie nie jest żadnym profesjonalnym, ale widać, że starają się zadbać o najmniejsze detale. Pozdrawiam.
Bardzo cenię sobie wasze poradniki i tym razem się przydały. Już zamówiłem rower na asfalt marki kross i nie mogę się doczekać, aż pierwszy raz na niego wsiądę. Od zawsze kupowałem sprzęt krossa bo mają dobre i niezawodne części, a w razie czego, serwisów jest sporo, więc to nie problem.
Jeżeli szukamy czegoś jak rower na dobry asfalt to szosówka to świetny wybór, aczkolwiek jest to rodzaj roweru, który nie każdemu będzie się podobał. Na początku mogą być jakieś trudności co do tego jak wcześniej wyglądała jazda, bo jest zupełnie inna, ale zdecydowanie warto. Rower to bardzo zdrowy sposób spędzania czasu.
U mnie na lato zawsze wjeżdża rower na szosę z cienkimi oponami, spisuje się fantastycznie podczas wypadów za miasto. Jedynym minusem jest to, że ciężko a praktycznie jest to nie możliwe, żeby jeździć po ścieżkach w lesie. Taki rower to zdecydowanie dla osób, które lubią jeździć po twardej nawierzchni, często po drogach.
Potrzebuję kupić na ten sezon tani rower szosowy. Jest ktoś w stanie polecić jakiegoś sprawdzonego producenta? Istotne dla mnie jest, aby był dobry stosunek jakości co do ceny, bo spotkałam się z podzielonymi opiniami na temat kupowania taniego sprzętu i jego trwałości.
Rower szosowy to idealny rower na asfalt. Mam taki już kilka lat, co prawda modernizuje go co jakiś czas w trakcie sezonu, ale sam typ roweru, jest to świetna sprawa. Nie nada się praktycznie w ogóle na inny teren niż asfalt, więc jak ktoś jeździ po różnych nawierzchniach, warto sobie przemyśleć zakup.
Jak ktoś jeździ tylko po mieście, albo poza nim po drogach to jest to zdecydowanie wybór dla niego. Jazda na nim, to całkowicie co innego niż jazda na rowerze górskim czy crossowy, więc trzeba trochę się od nowa tego nauczyć, a jest czego.
Mam szosówkę od krossa i nie zamieniłbym jej na nic innego. Firma ta jest czymś, co można polecić zarówno początkującym jak i doświadczonym rowerzystom, bo każdy gatunek roweru wypuszczony od nich jest po prostu genialny. Bardzo fajny artykuł!