Pompka rowerowa Ranking z 15 października 2024
Jakie parametry są istotne przy wyborze odpowiedniej pompki do roweru? Czym powinien się charakteryzować dobry sprzęt?
Jazda na rowerze to sport dla wszystkich, który stanowi obecnie coraz bardziej popularną formę spędzania wolnego czasu. Nie da się ukryć, że moda na bycie fit i regularną aktywność fizyczną jest widoczna na niemal każdym kroku, dlatego dla wielu osób rower stał się skutecznym narzędziem treningowym. Jazda na rowerze to sport odpowiedni zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, nie ma znaczenia także to czy ktoś podchodzi na poważnie do tematu rowerowej rywalizacji, czy funduje sobie jedynie rekreacyjne przejażdżki turystyczne.
Przed rozpoczęciem naszej przygody z rowerem powinniśmy jednak zapoznać się z kilkoma ważnymi aspektami dotyczącymi wyboru zarówno samych rowerów jak i niezbędnych akcesoriów.
Niezbędne akcesoria – pompka rowerowa
Zakup odpowiedniego roweru to oczywiście podstawa, jedni z nas decydują się na rowery miejskie, inni trekkingowe, a jeszcze kolejni wybierają rowery szosowe. Wszystko to uzależnione jest rzecz jasna od terenu, na którym mamy zamiar jeździć oraz od tego czy nastawiamy się na profesjonalną jazdę na rowerze, czy tylko amatorskie wycieczki poza miasto. Jest jednak element łączący wszystkich miłośników kolarstwa, bez którego ciężko wyobrazić sobie normalną jazdę. Bez wyjątku potrzebują oni powietrza w oponie. Niezbędne wyposażenie każdego rowerzysty stanowi zatem dobra pompka rowerowa.
Jaką pompkę rowerową wybrać?
Mogłoby się wydawać, że temat ten jest banalnie prosty, pompka jest to bowiem przedmiot, który służyć ma jedynie napompowaniu kół. Wszystko to oczywiście prawda, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z bardzo szerokiego wyboru i czynników wpływających na właściwe podjęcie decyzji. W zależności od tego, jak i gdzie będziemy używać pompki, warto wziąć pod uwagę różne propozycje. Zakup podstawowej i solidnej pompki nie jest ogromnym kosztem, a jej regularne używanie z pewnością pomoże nam uchronić opony przed zbyt szybkim zużyciem i podniesie komfort z jazdy na rowerze. Przy zakupie pompki powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na maksymalne ciśnienie, do którego jest w stanie dopompować oponę.
Modele i rodzaje pompek rowerowych
Pierwszym i najbardziej popularnym rodzajem jest pompka ręczna, która bez problemu zmieści się w naszym plecaku podczas rowerowej wyprawy. Pompka tego typu jest dość wygodna w obsłudze, chociaż niekiedy całkowite napompowanie dętki wymagać może intensywniejszej pracy. Dodatkowo napompowanie koła do zalecanego przez producenta ciśnienia może okazać się niemożliwe.
Pompka rowerowa z manometrem
W przypadku wyboru najtańszego produktu czasami nawet zwykłe dopompowanie wyda się karkołomne, warto więc zwrócić uwagę na modele posiadające blokadę uniemożliwiającą zsunięcie się z wentyla w trakcie pompowania. Do wyboru mamy również pompki ręczne z rozkładanymi rączkami, wymiennymi kocówkami, teleskopowym tłokiem, a niekiedy nawet z manometrem. Pompka rowerowa z manometrem jest bardzo wygodna w sytuacjach kiedy chcemy precyzyjnie dopompować oponę do zalecanego przez producenta ciśnienia.Stacjonarna pompka rowerowa
Innym rodzajem pompki jest stacjonarna pompka rowerowa. Jest to zdecydowanie większe i bardziej wydajne narzędzie, przy pomocy którego znacznie szybciej napompujemy oponę do wymaganego ciśnienia. Tego typu wyposażenie stosowane jest często w serwisach rowerowych, jednak wiele osób posiada je także jako wyposażenie własnego garażu. Pompki tego typu mają w zestawie zazwyczaj wężyk, dzięki czemu nie musimy precyzyjnie ustawiać wentyla. Bardzo często lepsze modele również wyposażone są w manometr.
Największym minusem tego typu pompki jest jej bardzo ograniczona mobilność i z pewnością zabranie jej na rowerową wycieczkę okaże się niemożliwe. Pompka stacjonarna z całą pewnością nie zastąpi nam więc pompki ręcznej, może za to stanowić jej świetne uzupełnienia w warunkach domowych.
Pompka rowerowa na dwutlenek węgla
Ciekawe rozwiązanie stanowią również pompki na dwutlenek węgla. W ich przypadku do pompowania zamiast wykorzystywać siłę naszych mięśni używamy jednorazowych, wymiennych pojemników zawierających w sobie sprężony gaz. Tego typu wyposażenie bardzo często wykorzystywane jest na profesjonalnych wyścigach kolarskich kiedy to każda sekunda ma znaczenie i wymaga się błyskawicznego napompowania opony.
Podsumowanie
Bez względu na rodzaj i model pompka rowerowa bezapelacyjnie stanowi niezbędne wyposażenie każdego rowerzysty. Dla tych, którzy podróżują na znacznie krótszych odcinkach wystarczająca wydaje się pompka stacjonarna, którą szybko i sprawnie napompujemy oponę w warunkach domowych. Dla tych, którzy planują jednak dłuższe wyprawy uzupełnieniem powinna być również mobilna mini pompka rowerowa. Przy nieoczekiwanym defekcie z pewnością pomoże nam ona w każdej sytuacji dopompować koło, dzięki czemu będziemy mogli kontynuować nasza podróż.
Pompki rowerowe – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybierane pompki rowerowe, dostępne w kategorii Rowery i akcesoria. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Podsumowanie, czyli jaką pompkę rowerową najlepiej kupić?
Komfort jazdy rowerem jest w dużej mierze uzależniony od poziomu ciśnienia w oponach. Jeżeli jest ono zbyt niskie, wówczas przejażdżka staje się prawdziwą męczarnią, a uszkodzeniu może ulec nie tylko sama guma i dętka, ale również i obręcz koła. Z kolei w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia opony są bardziej sprężyste, co będzie szczególnie uciążliwe podczas jazdy np. rowerem górskim po typowo turystycznych szklakach z nierówną nawierzchnią.
Wybór odpowiedniej pompki rowerowej jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju terenu, po jakim z reguły jeździmy, a także od typu wentylu znajdującego się w kole. Należy pamiętać, że mogą występować znaczące różnice w rekomendowanym poziomie ciśnienia w zależności od producenta oraz typu roweru – szczególnie rozbieżności mogą dotyczyć rowerów szosowych, górskich czy też rowerów crossowych (gdzie grubość i profil opon znacznie się różnią).
Polecamy!
Na krótkie i długie trasy sprawdzi się mała ręczna pompka, którą można schować np. w sakwie rowerowej, przydadzą się także różne nakładki, dzięki czemu unikniemy problemów dopasowania do wentyla, a także uchwyt mocujący (przytwierdza się go np. do ramy, w miejscu bidonu rowerowego). W warunkach domowych z kolei przydatna okaże się duża stacjonarna pompka, najlepiej typu podłogowego, o stalowej lub aluminiowej konstrukcji, wyposażona w manometr do precyzyjnej kontroli ciśnienia.
Jeżeli zależy nam na szybszym pompowaniu, wówczas warto zainteresować się zakupem pompki z wymiennymi pojemnikami z CO2. Jej niewielkie gabaryty to spory atut, jednakże konieczność dokupowania co jakiś czas nowych nabojów ze sprężonym gazem.
Pompka rowerowa przydaje się praktycznie zawsze podczas długich tras oraz wielogodzinnej jazdy. W przypadku jej braku można posiłkować się kompresorem dostępnym np. na stacji benzynowej, jednakże podróżowanie po trasach turystycznych, w warunkach górskich czy też leśnych, szanse na spotkanie w okolicy takiej możliwości staje się mocno ograniczone.
Rowerowe zapytania internautów:
- https://www nocnyrower com/pompka-rowerowa/
Mnie bardzo podoba się mini pompka rowerowa. Można schować ją do plecaka, lub do torby pod ramę jadąc gdzieś na przejażdżkę i cały czas mamy możliwość ponownego napompowania koła 🙂
Nie ma nic lepszego, niż dobra pompka z manometrem do roweru. Zdecydowanie jest to bardzo korzystne, gdy bez wychodzenia na stację, lub do serwisu rowerowego, w domu możemy odpowiednio z zaleceniami producenta napompować koła. Fakt, zajmuje trochę więcej miejsca, ale myślę, że warto.
Nie ma to jak dobra mini pompka rowerowa z manometrem. Można ją praktycznie wszędzie ze sobą zabrać, a to bardzo ważne, by mieć taką ze sobą podczas wyjazdów na rower. Dodatkowo manometr wskazuje nam jakie mamy obecnie ciśnienie 😉
Cena małej pompki rowerowej nie jest wcale wysoka i powiem szczerze, że to najbardziej istotna rzecz, jaka przydaje się na wyjazdach rowerowych. Nigdy nie wiadomo co się nam w podróży przydarzy a jest ona bardzo pomocna.
Też stoję przed dylematem zakupu mini pompki ale nie chciałbym wydać na nią kroci, znalazłem takie dwa produkty firmy Barbieri i Beto, centrumrowerowe.pl/pompka-barbieri-nuda-pd15966/ oraz zico-bike.pl/pompki/pompka-beto-th-004ah-mini-alu-z-wezykiem-i-manometrem?from=listing&campaign-id=19, czy tą drugą można nazwać mianem „mini”? wygląda solidnie no i ma manometr
Od lat jestem oddany marce Lezyne i wszystkim ją polecam. Sprawdźcie sami a sie nie zawiedziecie. Polecam szczególnie podłogowe pompki z stalowo aluminiowym tłokiem. Manometr to sprawa oczywista w takiej pompce.