Rower górski MTB

Rowery górskie (MTB) są bardzo wszechstronne. Mogą być używane do przewożenia artykułów spożywczych, przy przejażdżkach ścieżkami rowerowymi lub też dłuższych wypadów turystycznych. W wielu przypadkach mają one zapewnić również odpowiednie właściwości jezdne na trudnych górskich szlakach.

rower górski MTB marki Marin

rower górski MTB marki Marin

Jak wybrać najlepszy rower górski dla nas?

 • styl jazdy – pozwala szybko zawęzić wybór rowerów do odpowiednich modeli.
 • budżet – podstawowe modele zaczynają się od kilkuset zł, lecz lżejsze, szybsze modele z pełnym zawieszeniem i akcesoriami z wyższej półki to wydatek rzędu przynajmniej kilku tysięcy zł.
 • jazda próbna może pomóc nam lepiej określić preferencje dotyczące właściwości jednych oraz komfortu.

Rozpoznanie stylu jazdy

Oceńmy przeznaczenie roweru oraz nasze doświadczenie.

 • Główne czynniki decyzyjne: Co nas inspiruje do zakupu roweru górskiego? Czy jesteśmy doświadczonymi rowerzystami i szukamy różnorodności? Czy nasz rower ma nam posłużyć jedynie do okazjonalnych wypadów rodzinnych? A może zależy nam na budowaniu kondycji i poprawie umiejętności jazdy na lokalnych szlakach?
 • Sugestia: Na zwykłe czynności, wycieczki rodzinne lub okazjonalną jazdę na rowerze wystarczy nam w zupełności model z niższej półki cenowej. Im nasze wymagania dotyczące roweru górskiego będą wyższe, będziemy musieli liczyć się z wydaniem większej ilości gotówki.
 • Aktywność fizyczna: Czy chcemy doskonalić swoje umiejętności jazdy? A może jesteśmy aktywni i od czasu do czasu po prostu chcemy pojechać na zwiedzanie różnych szlaków? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami.
 • Wskazówka: Jeśli jesteśmy aktywni i cechuje nas dobra kondycja, zadowoli nas rower Hardtail (z częściowym zawieszeniem) lub full (rower górski z pełnym zawieszeniem). Jeśli nie mamy żadnych dolegliwości pleców lub stawów i chcemy zachować płynność jazdy, rower górski full będzie prawdopodobnie bardziej dostosowany do naszych potrzeb.
 • Rodzaje tras: Czy szlaki, na których będziemy używali roweru MTB, będą szerokie, wąskie, płaskie, strome, gładkie lub wyboiste? Rodzaj szlaku może mieć wpływ na wybór najbardziej odpowiedniego roweru.
 • Wskazówka: W przypadku stosunkowo gładkich tras lub mieszanki piasku i bruku, rower górski Hardtail powinien w zupełności wystarczyć. Dla tras, które są wyboiste, skaliste, strome, wybierzmy rower z pełnym zawieszeniem lub Hardtail z kołami 29-calowymi.
 • Producent: Znane na świecie marki rowerowe to przede wszystkim Cannondale, Diamondback, GT, Marin, Novara, Raleigh i Scott, natomiast w Polsce – m.in. Kross, Giant, Romet.

Rowery górskie dziecięce RANKING

W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybieranych dziecięcych rowerów górskich w dziale Rowery górskie. Ranking TOP10 jest aktualizowany każdego dnia.


Rodzaje rowerów górskich

Niektóre typowe kategorie rowerów MTB:

 • Trail: do ogólnego zastosowania, rowery górskie na wszystkie typy dróg, od dróg gruntowych do szlaków turystycznych.
 • All Mountain: uniwersalne zastosowanie jak w przypadku rowerów trial, ale są zbudowane z silniejszych ram i cechują się dłuższym skokiem zawieszenia. Są najlepsze do jazdy po szlakach bardziej stromych, zjazdach technicznych, z przeszkodami itp. Większość z nich to rowery z pełnym zawieszeniem.

Spotykane specjalności rowerów MTB:

 • Cross country: lekkie, zwinne rowery najlepsze do jazdy po stromych wzniesieniach i ostrych zakrętach. Nie są one przystosowane do wysokich skoków i lądowań. Nacisk kładzie się na szybkość i pewne wchodzenie w zakręty.
 • Freeride i downhill: Przeznaczone do jazdy po stromych szlakach z nierównościami i wyboistą drogą. Często wykorzystywane do podjazdu na szczyt wzniesienia lub ośrodka narciarskiego wyciągu krzesełkowego.
 • Dirt jump: Rowery dla tych, którzy lubią spędzać czas wykonując różnego rodzaju akrobacje. Powstały one głównie z dedykacją dla osób młodych do jazdy w wyznaczonych parkach rowerowym.

Rowery górskie damskie RANKING

W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybieranych damskich rowerów górskich w dziale Rowery górskie. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Hardtail lub pełne zawieszenie

Aż do 1980 roku, wszystkie rowery górskie były całkowicie sztywne: Nie posiadały zawieszenia zwiększającego elastyczność i poprawę kontroli jazdy. Obecnie mamy wybór pomiędzy rowerami MTB bez zawieszenia, Hardtail lub pełnym zawieszeniem.

Rower Hardtail

Hardtail posiada charakterystyczny widelec zawieszenia dołączony tylko do przedniego koła. Przednie zawieszenie zmniejsza zmęczenie dłoni i przedramion. Poprawia również sterowanie i kontrolę przy jeździe po nierównych szlakach rowerowych.

Podstawowe amortyzatory to stalowe sprężyny. Wysokiej klasy rowery używają widełek, które są lżejsze i dają większe możliwości regulacji.

Wybierzmy Hardtail, jeśli chcemy:

 • niedrogi pierwszy rower górski;
 • jeden rower do wszystkich celów;
 • rower na sporadyczne przejażdżki szlakami turystycznymi;
 • rower na doskonalenie swoich umiejętności jazdy.

Rowery górskie męskie RANKING

W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybieranych męskich rowerów górskich w dziale Rowery górskie. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Pełne zawieszenie (full suspension)

Na tych rowerach oba koła posiadają zawieszenie. Z przodu jest zawieszony w taki sam sposób, jak na rower hardtail. Osadzenie zawieszenia tylnego koła jest przymocowane do ramy i tylnego amortyzatora. Pełne zawieszenie jest związane z wyższym kosztem zakupu i czasem również zwiększa wagę roweru, ale jednocześnie zwiększa komfort i zmniejsza wysiłek podczas jazdy. Oferuje również większą kontrolę roweru, szczególnie przy wyższych prędkościach na trudnym terenie.

Wybierzmy pełne zawieszenie, jeśli chcemy:

 • rower dedykowany do jazdy na szlakach turystycznych;
 • jeździć szybciej, z większą kontrolą w trudnym terenie;
 • mieć rower górski, który nie obciąża tak mięśni i stawów;
 • jeździć na tyle często, aby uzasadnić wyższe koszty zakupu.

Rowery górskie RANKING

W poniższym zestawieniu znajdują się aktualnie najchętniej wybieranych rowerów górskich w dziale Rowery górskie. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Rowerowe zapytania internautów:

 • indiana x pulser 2 7 komputer świat
 • rower mtb ranking
 • rowery mtb ranking

Inne poradniki rowerowe, rankingi oraz opinie internautów ...

8 komentarzy na temat Rower górski MTB

 1. rowerowyDzik napisał(a):

  Jako że rynek amerykański jest od nas bardziej rozbudowany i przy znacznie bardziej doświadczony, pozwoliłem sobie poszperać w internecie na temat tamtejszych rowerów górskich mtb, które właśnie tam są polecane. Trzeba pamiętać oczywiście, że oferta może się znacząco różnić od polskiego rynku, jednakże może komuś się przyda … Z 16 modeli, które znalazłem jako polecane, przedział cenowy to od 1600 do ponad 6000$. Jak to zwykle bywa w modelach tej klasy, tamtejsze modele górskie to obowiązkowa rama wykonana z karbonu, przez co rower górski jest stosunkowo lekki, a przy tym wytrzymały. Polecane modele to m.in. Liv Lust Advanced 1, Pivot Mach 429 Trail, Yeti SB5c BETI, Ibis Ripley 29 LS, Spot Rollik, Marin Attack Trail 9, GT Verb Expert czy też Jamis Defcon 2.

 2. Olo96 napisał(a):

  Na dobry rower MTB trzeba wydać co najmniej 5 tys. złotych. Można powiedzieć, że to taka dolna granica. Sam posiadam taki rower i przyznam, że jazda taką maszyną to coś pięknego. Sprawdza się perfekcyjnie na każdej nawierzchni i naprawdę jest wart takich pieniędzy. Jeśli ktoś się tym pasjonuje to zrozumie 😉

 3. Kaka napisał(a):

  Znam się trochę na rowerach i przyznam, że artykuł jest napisany bardzo dobrze i profesjonalnie. Co do rankingów to mam pewne zastrzeżenia, ponieważ brakuje kilku dobrych marek, ale i tak jest git. Zgodzę się z komentarzem powyżej na temat ceny rowerów terenowych i MTB. Jeśli chcemy mieć naprawdę dobry sprzęt to musimy liczyć się z takimi kosztami, ale na początek przygody z takim sprzętem można coś przyzwoitego dostać w granicach 2 tys.

 4. Kamiil napisał(a):

  Świetnie, że tutaj trafiłem, bo tak się składa, że od kilku dni szukam w necie roweru dla mojej żony jako prezent na święta. Rankingi i artykuł są zrobione w taki sposób, że aż chce się to czytać! 🙂 Wiem, że musi być to rower górski,a nie damka, bo często jeździmy po lasach i różnych górzystych terenach. Tylko teraz zastanawiam się między Kellysem, a Krossem…

 5. jolanta123 napisał(a):

  Bardzo lubię rowery górskie MTB, powiem szczerze, że w terenie są niezastąpione. Jeśli jednak chodzi o miasto, to tylko i wyłącznie kolarzówka wchodzi w grę. Mam to szczęście, że posiadam oba te rowery i w razie jakiegoś wypadu za miasto czy do lasu, mogę bez problemu przesiąść się na wygody, terenowy MTB 🙂

 6. lara napisał(a):

  Kiedyś były zwykłe składaki i ludzie jakoś żyli 😉 Uważam, że powinno się dostosowywać sprzęt do wykonywanego sportu, w tym również rower. Jeżeli ktoś jeździ po górach czy po nierównych terenach powinien mieć rower górski, jeżeli pokonuje długie trasy po asfalcie to kolażówke.

 7. bogusz napisał(a):

  Hej! Powiem szczerze, że najbardziej odpowiadają mi modele rowerów mtb marki Author. Dlaczego? Po pierwsze jakość ich wykonania jest naprawdę bardzo wysoka, po drugie cena jest atrakcyjna, a po trzecie firma ma bardzo sprawnie działający serwis pogwarancyjny. Nie chce tutaj deprecjonować pozostałych producentów, mówię tylko o swoich doświadczeniach. Pozdrawiam wszystkich rowerowych maniaków:)

 8. hardcor_rower napisał(a):

  Tylko składaki! 🙂 Oczywiście nie chodzi mi o składaki takie jak np. Wigry 3 😉 Mówię o rowerach górskich typu mtb, które samemu składamy z różnych części. Dzięki temu możemy połączyć poszczególne elementy pochodzące od różnych producentów i stworzyć naprawdę dobry rower. Mało tego, jak znajdziemy sensowną hurtownię czy sklep, to cenowo wyjdzie nam to dużo taniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *