Trening z rowerem magnetycznym Ranking z 11 października 2024
Jaki rowerek typu magnetycznego zakupić do treningu domowego? Które parametry brać pod uwagę?
Decydując się na trening wewnątrz mieszkania, warto rozważyć zakup rowerka stacjonarnego magnetycznego. To urządzenie cechuje się doskonałymi możliwościami w zakresie spalania tkanki tłuszczowej i wzmacniania mięśni, a przy tym ze względu na tworzywo wykonania, gwarantuje możliwość użytkowania przez wiele lat. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju. Który wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania?
Co cechuje rower z oporem magnetycznym?
Rowery treningowe, wykorzystujące w swoich działaniach opór magnetyczny, spotkamy w wielu rowerkach stacjonarnych typu pionowego oraz poziomego, z kolei elektromagnetyczne hamowanie stosuje się już w lepszych sprzętach tego typu.
Zgodnie z nazwą, zasada działania opiera się na przyciąganiu dwóch magnesów, z których jeden znajduje się na kole zamachowym i wykonuje obrót razem z nim, natomiast drugi magnes zamontowano na ramieniu przytwierdzonym do samej ramy sprzętu (w rowerach elektromagnetycznych na ramie znajduje się elektromagnes). W wyniku działania hamulca wytwarzany jest opór – dzięki wbudowanym mechanizmom sterującym można go regulować z dużą dowolnością. Na potrzeby wydajniejszego treningu lepszym rozwiązaniem będzie zakup rowerka wyposażonego w elektroniczne sterowanie oporem, które jest zdecydowanie bardziej precyzyjne od manualnej regulacji przy wykorzystaniu pokrętła.
Elektroniczne sterowanie oporem pozwala na precyzyjniejszą kontrolę jego parametrów, co przełoży się na znacznie wydajniejszy trening. Prostota konstrukcyjna mechanizmu roboczego w rowerach wykorzystujących hamulec elektromagnetyczny powoduje, że może on wytrzymać duże obciążenia oraz działać przez długi czas, przez co należy on do rozwiązań bardzo trwałych. Elementami decydującymi w dużej mierze o trwałości całej konstrukcji są chociażby wykonanie pozostałych elementów współpracujących z mechanizmem, jakość samej obudowy oraz standardowego wyposażenia.
Polecamy!
Jaki rowerek magnetyczny wybrać?
Nie jest to łatwe pytanie, a odpowiedź zależy w dużej mierze od celu naszych poszukiwań. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Ile ważę? jak często zamierzam ćwiczyć? Czy trening będzie długi czy raczej kilkuminutowy?
- Cena– na rynku oferuje się całą gamę rowerków magnetycznych. Zasada jest prosta – im droższy, tym jakość wykonania większa.
- Programy – im bardziej rozbudowane, tym więcej szans na dostosowanie treningu do naszych indywidualnych potrzeb. Przykładowe programy: badanie pulsu, spalanie tkanki tłuszczowej, prędkość, dystans.
- Firma – warto wziąć pod uwagę rozwiązania przygotowane przez renomowanych producentów.
- Materiał wykonania – od niego zależy trwałość urządzenia oraz jego nośność.
- Waga – im cięższy, tym większa stabilność, ale mniejsza mobilność.
- Nośność – kupujmy rowery przeznaczone dla naszej wagi. Jeśli zdecydujemy się na tańsze i lżejsze sprzęty, może się okazać, że szybko ulegną uszkodzeniu.
- Możliwość regulacji siodełka i kierownicy – gwarantuje to większą ergonomię ćwiczeń.
- Dodatkowe wyposażenie – możliwość montażu dodatkowych urządzeń typu książka czy sprzęt mp3.
Rowery magnetyczne – Ranking wrzesień 2024
W poniższym zestawieniu znajduje się TOP10 aktualnie najchętniej wybieranych produktów w kategorii Rowery z oporem magnetycznym do domowego treningu. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Jak trenować na rowerku magnetycznym?
Trening oraz jego obciążenie dopasowujemy do naszych predyspozycji i możliwości – ta zasada ma charakter stricte uniwersalny i sprawdza się niezależnie od tego, na jakim typie rowerka stacjonarnego wykonujemy ćwiczenia.
Wykorzystanie do codziennej aktywności stacjonarnych rowerków to świetny sposób na urozmaicenie ćwiczeń. Pożądane efekty da nam zarówno trening aerobowy, dzięki któremu dostarczymy większe ilości tlenu do naszych mięśni, co stanowi katalizator do wydajniejszego spalania tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy jednak, że pożądane efekty może dać tylko optymalne dopasowanie obciążenia.
Trening aerobowy w połączeniu z treningiem interwałowym zwiększa dodatkowo szybkość spalania nadmiarowych kalorii, co daje przy tym bardziej wymierny efekt.
Podczas jazdy pamiętajmy, aby monitorować nasze tętno oraz nie przesadzać z długością i częstotliwością treningu (szczególnie wykonując interwały) – przy przemęczeniu możemy m.in. osłabić nasze mięśnie i tym samym zwiększyć ryzyko kontuzji.