TOP5 przydatnych akcesoriów na wyprawę rowerową – część 2 Ranking z 04 października 2024
Jakie dodatki warto zabrać ze sobą podczas jazdy rowerem? Co przyda nam się w domu? W publikacji – stojak rowerowy, torba na rower, zabezpieczenie roweru, dzwonek rowerowy oraz błotniki rowerowe.
Sezon rowerowy rozpoczyna się w okresie wiosennym, kończy zaś późną jesienią. Zwykle przed jego rozpoczęciem sprzęt rowerowy jest odpowiednio przygotowywany.
Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku planowania wyprawy rowerowej. Jeżeli na rowerze planujemy przejechać dłuższą trasę czy w ogóle wybrać się na kilkudniową wycieczkę, warto nie tylko pod względem technicznym przygotować pojazd. Istotne jest dobranie odpowiednich akcesoriów, które mogą przydać się przed, a przede wszystkim w trakcie wycieczki.
Wybór akcesoriów rowerowych
Wizyta w sklepie rowerowym czy sklepie sportowym z działem dla cyklistów może być całkiem ciekawa. Na rynku mamy dostępnych wiele różnorakich akcesoriów rowerowych, które mogą nam ułatwić zarówno codzienną, rekreacyjną jazdę, jak i dłuższe wyprawy czy jazdę bardziej wyczynową. Akcesoria rowerowe można podzielić zasadniczo na różne grupy, na przykład:
- stojaki rowerowe,
- torby i sakwy do przewożenia bagaży,
- odzież ochronna i kaski,
- zabezpieczenia roweru,
- dzwonki i oświetlenie rowerowe,
- błotniki i osłony.
Ważne, by dokonując wyboru osprzętu rowerowego, kierować się nie jego ceną, ale jakością wykonania, co zwykle zapewniają nam sprawdzone marki. Nie ma wtedy obaw o awarię w trasie czy problemu z gwarancją lub serwisem. Warto zapłacić wyższą cenę za sprawdzony sprzęt dobrej jakości, który posłuży nam przez dłuższy czas. Przyjrzyjmy się najczęściej wybieranym akcesoriom przy planowaniu wyprawy rowerowej.
Stojak rowerowy
Zanim wyruszymy na wyprawę rowerową, zwykle robimy chociaż pobieżny przegląd roweru. Pasjonaci turystyki rowerowej z całą pewnością docenią posiadanie stabilnego stojaka rowerowego. Mamy możliwość zakupu nie tylko zwykłych stojaków umożliwiających postawienie i zabezpieczenie roweru na przykład pod domem, ale przede wszystkim stojaka serwisowego. Umożliwia on przechowywanie roweru oraz podstawowych narzędzi, jak również zwykle regulację wysokości uchwytu podtrzymującego ramę. Jest bardzo wygodny w czasie wykonywania drobnych napraw czy konserwacji, a także przeglądu sprzętu.
Stojak rowerowy stanowi stabilną podporę roweru, a czasem również dekorację.
Polecamy!
Torba na rower
Podczas wycieczki rowerowej przewożone są różnego rodzaju bagaże. Plecaki nie są na dłuższą metę wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy chcemy przewieźć większe przedmioty czy sporą ich ilość. Odpowiednio dobrana do naszych potrzeb torba na rower, zakładana na kierownicę, ramę albo bagażnik umożliwia wygodny i bezpieczny transport bagażu.
Warto zauważyć, że w ofercie dostępnych jest wiele rozmiarów i rodzajów toreb, które można dopasować do praktycznie każdego roweru. Torby zwykle są wykonane z wodoodpornych, czasem usztywnianych materiałów, również z zabezpieczeniami przed promieniowaniem UV, by mogły stanowić bezpieczny. W wypadku dłuższych wypraw rowerowych często stosowane są sakwy rowerowe na bagażnik albo nawet przyczepki bagażowe.
Polecamy!
Zabezpieczenie roweru
Istotnym akcesorium, o którym zwykle rowerzysta myśli dopiero w momencie kiedy jest ono potrzebne, jest zabezpieczenie roweru. Dobrej jakości zabezpieczenia, wykonane z wytrzymałych materiałów oferują ochronę roweru przed kradzieżą. Należy jednak pamiętać, że nie samo zabezpieczenie, z nawet najlepszym zamkiem szyfrowym czy wysokiej jakości kluczem najlepiej chroni rower, ale odpowiednie założenie zabezpieczenia i pozostawianie pojazdu w miejscach, które nie stwarzają dodatkowych zagrożeń.
Istnieją różnego rodzaju blokady rowerowe, sztywne, składane czy najbardziej popularne elastyczne, zwijane linki. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, wytrzymałość, ewentualne atesty, ale także sposób montażu zabezpieczenia w momencie pozostawiania roweru, jak również czy istnieje możliwość jego przewozu przyczepionego na przykład do ramy roweru w bezpieczny sposób.
Polecamy!
Dzwonek rowerowy
Poruszając się po drogach publicznych pojazd rowerowy powinien być wyposażony w sygnał dźwiękowy. Najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest dzwonek rowerowy. Można wybierać wśród wielu wzorów i rodzajów tradycyjnych dzwonków, elektronicznych sygnalizatorów czasami połączonych z oświetleniem, a także trąbek. Przy planowaniu wycieczki warto pamiętać, by każdy jej uczestnik posiadał sygnalizację dźwiękową na rowerze, aby nie narazić się na mandat.
Polecamy!
Błotniki rowerowe
Bardzo praktycznym akcesorium, w które współcześnie kupowane rowery zwykle nie są od razu wyposażane są błotniki rowerowe. Często możemy zdać sobie sprawę z konieczności ich posiadania dopiero w momencie kiedy przyjdzie konieczność przejazdu po mokrej jezdni czy błotnistej ścieżce. Dlatego na wycieczkę rowerową warto dobrać do roweru odpowiedniej wielkości błotniki, montowane w zależności od typu roweru w różny sposób. Jeżeli posiadamy błotniki, warto sprawdzić ich stan i stabilność montażu.
Polecamy!
Udana wycieczka rowerowa potrafi przynieść satysfakcję i wspomnienia na dłuższy czas. Warto zatem zadbać o odpowiednie jej przygotowanie, by proste sprawy takie jak dobór i zakup odpowiednich akcesoriów rowerowych nie zakłóciły nam wyprawy.
Torba na rower jest bardzo potrzebna, tym bardziej jeżeli ktoś jeździ na rowerze turystycznym w dalsze trasy. Nie ma sensu ciągnąć wszystkiego na plecach w plecaku, bo jest to niezbyt wygodne i dużo szybciej się zmęczymy.
Według mnie jednym z najbardziej potrzebnych jest stojak rowerowy. Wiadomo, że można postawić w domu i oprzeć rower o ścianę, ale jeżeli nie mamy możliwości postawienia go w takim miejscu, to dobry stojak będzie jak znalazł 😉